Poľsko spolu so Slovenskom a Českou republikou požiadajú Maďarsko, aby urýchlene ratifikovalo prístupové protokoly Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. V nedeľu to uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki po stretnutí s fínskou premiérkou Sannou Marinovou v Helsinkách.

"O pár dní sa v rámci formátu Vyšehradskej štvorky (V4) stretávam s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Som si istý, že spolu s našimi priateľmi zo Slovenska a Českej republiky Viktora Orbána požiadame o urýchlenú ratifikáciu vstupu Švédska a Fínska (do NATO), pretože je to rozhodujúce pre východné krídlo nášho regiónu," povedal Morawiecki.

Fínsko a Švédsko v polovici mája oficiálne požiadali o vstup do NATO pre obavy spojené s ruskou inváziou na Ukrajinu. Po desaťročiach sa odchýlili od politiky neutrality. Ich začlenenie do NATO doposiaľ ratifikovalo 28 z 30 členských štátov. Stále tak neurobilo Maďarsko a Turecko.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 Brusel - Na snímke sídlo NATO v Bruseli v stredu 16. októbra 2022. Šéf NATO Jens Stoltenberg zvolal na stredu mimoriadne stretnutie s veľvyslancami členských štátov aliancie NATO, ktoré bude venované situácii po výbuchu rakety v Poľsku. Pri incidente, ku ktorému došlo v poľnohospodárskom objekte v malej obci  Przewodów, šesť kilometrov od ukrajinských hraníc, zahynuli dve osoby. Podľa amerického prezidenta Joe Bidena nebola táto raketa zrejme vypálená z Ruska. Podľa nemenovaného amerického
Neprehliadnite

Bátor: Pre NATO je dôležité zistenie, že incident v Poľsku nebol zámerný útok