Nemecký kancelár Olaf Scholz odmietol požiadavku Poľska, aby mu Berlín vyplatil reparácie za škody spôsobené počas druhej svetovej vojny. Varšava straty odhaduje na 6,2 bilióna zlotých (1,32 bilióna eur).

„Rovnako ako predošlé spolkové vlády môžem poukázať na to, že táto otázka bola z hľadiska medzinárodného práva definitívne vyriešená,“ uviedol Scholz v stredajšom vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, z ktorého cituje agentúra DPA.

Odhad škôd vypracovala parlamentná komisia

Odhad škôd, ktoré nacistické Nemecko spôsobilo Poľsku, vypracovala poľská parlamentná komisia. Na posudku sa podieľali historici, ekonómovia a znalci trhu s nehnuteľnosťami.

Národno-konzervatívne Právo a spravodlivosť, najsilnejšia poľská vládna strana, otázku nemeckých vojnových reparácií otvorilo po prevzatí moci v roku 2015.

Nemecko ale dlhodobo poľské požiadavky ohľadom odškodnenia odmieta. Zastáva názor, že Poľsko sa nárokov na odškodnenie zrieklo už v roku 1953, potom v roku 1970 pri uzavretí hraničných sporov a pri potvrdení poľskej západnej hranice pri zjednocovaní Nemecka na prelome rokov 1989 a 1990 a nakoniec v roku 2004, keď Sejm, dolná poľského parlamentu, odpovedal na požiadavky vysídlených Nemcov.

Zrieknutie na nátlak Sovietskeho zväzu

Varšava ale tvrdí, že vyhlásenie poľskej vlády z roku 1953 o zrieknutí sa reparácií bolo v rozpore s ústavou a bolo urobené iba na nátlak Sovietskeho zväzu.

Nacistické Nemecko spôsobilo Poľsku nielen obrovské materiálne straty, druhú svetovú vojnu neprežilo až šesť miliónov obyvateľov tejto krajiny, z toho tri milióny Židov.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Putlos - Nemecký kancelár Olaf Scholz nastupuje do tanku Gepard počas prehliadky výcvikového programu pre ukrajinských vojakov vo vojenskom výcvikovom priestore v meste Putlos v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na severe Nemecka vo štvrtok 25. augusta 2022. FOTO TASR/AP 

CORRECTS MONTH - German Chancellor Olaf Scholz enters a Gepard anti-aircraft gun tank as he visits a training program for Ukrainian soldiers at a military training area in Putlos, Germany, Thursday, August 25, 2022
Neprehliadnite

Scholz mal odmietnuť požiadavku Ukrajiny na dodanie ďalších ťažkých zbraní, píše Die Zeit