Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) pondelok zahlasovalo za rezolúciu, ktorá vyzýva Rusko, aby sa zodpovedalo za porušenie medzinárodného práva v súvislosti s inváziou na Ukrajinu a zaplatilo vojnové reparácie. 

Za právne nezáväznú rezolúciu v 193-člennom VZ OSN hlasovalo 94 krajín, 14 bolo proti a 73 sa zdržalo hlasovania. Ide o najnižšiu podporu spomedzi doterajších piatich rezolúcií, ktoré VZ OSN prijalo od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine, konštatuje Sky News.

Moskva musí niesť právne následky 

Rusko musí podľa znenia rezolúcie „niesť právne následky všetkých svojich činov odporujúcich medzinárodnému právu vrátane odškodnenia za zranenia a akékoľvek škody spôsobené takýmito činmi“.

Rezolúcia spomína potrebu vytvoriť „medzinárodný mechanizmus na odškodnenie za škody, straty alebo zranenia“ vyplývajúce z „nezákonných aktov“ Ruska proti Ukrajine. Ďalej odporúča, aby členské krajiny v spolupráci s Ukrajinou vytvorili „medzinárodný register“ na dokumentovanie sťažností a informácií o škodách, stratách alebo zraneniach, ktoré Ukrajincom spôsobila Ruská federácia.

Veto Ruska neplatí na pôde VZ OSN

Ruské právo veta v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) znemožnilo, aby tento najvplyvnejší orgán svetovej organizácie podnikol akékoľvek kroky reagujúce na ruskú vojenskú agresiu voči Ukrajine. Veto Moskvy však neplatí na pôde VZ OSN.

Na rozdiel od Bezpečnostnej rady však rezolúcie VZ OSN nemajú právnu záväznosť, majú však váhu na politickej rovine. Návrh najnovšej rezolúcie spoločne predložili Kanada, Guatemala, Holandsko a Ukrajina.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Si Ťin-pching
Neprehliadnite

Putin nám o invázii na Ukrajinu nepovedal pravdu, dostal nás do trápnej situácie, tvrdí Čína