Poľská ministerka životného prostredia Anna Moskwová vyzvala Európsku úniu, aby sa nový súbor obmedzení na emisie skleníkových plynov nevzťahoval na obytné domy.

Systém obchodovania s emisiami

Európska komisia a Európsky parlament navrhli nový systém obchodovania s emisiami (EU ETS), ktorý má od roku 2024 pokrývať palivá pre komerčnú dopravu a budovy. Po roku 2029 by zaviedol rovnaké obmedzenia aj pre obytné domy. Poľsko sa na tento zámer pozerá podľa ministerky „s rastúcim znepokojením“.

„Z tohto dôvodu dôrazne apelujem na vyňatie domácností zo systému obchodovania s emisiami (EU ETS), pretože teplý domov v zime by nemal byť trhovým tovarom, ale právom občana,“ napísala Moskwová podpredsedovi EK Fransovi Timmermansovi, hlavnému vyjednávačovi EP pre EU ETS Petrovi Liesemu a českému podpredsedovi vlády Mariánovi Jurečkovi. Česká republika v súčasnosti predsedá Rade EÚ.

Nikto neočakával pandémiu ani vojnu

Ministerka tiež uviedla, že počas prípravy plánu environmentálnej udržateľnosti Fit for 55 v rámci EÚ nikto neočakával globálnu pandémiu koronavírusu a vojnu na Ukrajine. Dôsledky týchto udalostí však katastroficky zhoršili ekonomickú situáciu a preto by sa mali vziať do úvahy.

Ďalšie dôležité správy

Mnohým pripadajú reči o znižovaní emisií príliš prehnané. V skutočnosti sa však do ovzdušia našej planéty vypustí každú sekundu 1 120 ton emisií CO2.
Neprehliadnite

Europarlament a členské štáty sa dohodli na prísnejšej regulácii emisií skleníkových plynov