Líder poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski v stredu privítal ponuku Nemecka, ktoré mu chce poskytnúť systémy protivzdušnej obrany Patriot. Dodal však, že tieto systémy by mali lepšie využitie na západnej Ukrajine.

Patrioty na Ukrajine ochránia aj Poľsko

Berlín Varšave ponúkol Patrioty po minulotýždennom dopade rakety v dedine Przewodów pri hraniciach s Ukrajinou. O život prišli dve osoby.

„Tento návrh je určite zaujímavý,“ povedal Kaczynski pre PAP. „Osobne som však presvedčený, že pre bezpečnosť Poľska by bolo lepšie, keby Nemecko toto vybavenie odovzdalo Ukrajincom a vycvičilo ukrajinské tímy pod podmienkou, že tieto batérie Patriot budú použité na západnej Ukrajine,“ povedal.

Výhody oproti sovietskym strojom

Moderné nemecké systémy protivzdušnej obrany by podľa jeho vyjadrení boli proti ruským strelám účinnejšie ako systémy z obdobia bývalého Sovietskeho zväzu, ktoré Ukrajina používa.

Americký systém Patriot bol vyvinutý už v 60. rokoch minulého storočia a americká armáda ho začala používať v 80. rokoch, píše na svojej webovej stránke stanica Deutsche Welle. Pozostáva z radarových zariadení, ovládacích a kontrolných jednotiek a rôznych systémov na zachytávanie rakiet.

Poskytuje ochranu pred lietadlami, strelami s plochou dráhou letu, veľkými dronmi, taktickými balistickými raketami a ďalšími hrozbami, píše DW s odvolaním sa na spoločnosť Raytheon, ktorá ich vyrába.

Ďalšie dôležité správy

WA 44 Doneck - Ukrajinský vojak odpaľuje protitankovú raketu na neznámom mieste v Doneckej oblasti na Ukrajine vo štvrtok 17. novembra 2022. FOTO TASR/AP 


A Ukrainian soldier fires an anti-tank missile at an undisclosed location in the Donetsk region, Ukraine, Thursday, Nov. 17, 2022. (AP Photo/Roman Chop)
Neprehliadnite

USA oznámili nový balík pomoci Ukrajine za 400 miliónov dolárov