Dočasne poverený premiér, minister zdravotníctva a financií Eduard Heger informoval o tom, že vyhodnotenie výzvy z plánu obnovy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc dá preveriť. Nepozdáva sa mu postup bývalého ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý pred odchodom z funkcie ministra stihol zverejniť zoznam úspešných žiadateľov o investície. Eduard Heger postup V. Lengvarského označil za neštandardný aj vzhľadom na to, že komunikácia išla priamo z kancelárie ministra a neboli dodržané štandardné procesy.

Spochybňovanie výsledkov výzvy rázne odmietla Asociácia nemocníc Slovenska. Prezident asociácie Marián Petko týždenník TREND informoval, že asociácia odmieta, aby tie nemocnice, ktoré vo výzve uspeli, boli zo zoznamu úspešných z nie úplne jasných dôvodov vyškrtnuté. „Rovnako nesúhlasíme s tým, aby sa táto výzva zrušila a vypísala sa nová výzva s novými parametrami. To zásadne odmietame,“ povedal M. Petko s tým, že parametre a kritéria výzvy definovala samotná vláda SR v novembri minulého roku a nasledoval dlhodobý schvaľovací proces.

Štát kontra súkromník

Podľa poslankyne hnutia OĽaNO Moniky Kaveckej peniaze mali smerovať predovšetkým do štátnych nemocníc. „Plán obnovy je investícia, ktorá má prísť na Slovensko. Mala v prvom rade riešiť štátne nemocnice. Pretože ten morálny dlh majú štátne nemocnice voči svojim pacientom najväčší,“ povedala pre televíziu TA3. Pripomenula, že za posledných 20 až 30 rokov sa nepostavila ani jedna štátna nemocnica a tie, ktoré už stáli, doslova prežívali.

„Nehovoríme tu o tom, aby nám peniaze z plánu obnovy prepadli, ale aby sa dostali do štátnych nemocníc,“ potvrdila. Peniaze by podľa nej nemali byť vyplatené súkromným nemocniciam, ktoré si z financií robia svoje portfólio, keďže, ako hovorí súkromné nemocnice si z finančných prostriedkov pochádzajúcich zo zdravotného poistenia splácali úvery a budovali „svoj hodnotový nehnuteľný kapitál“.

Podľa M. Kaveckej je nepredstaviteľné, že v zdravotníckom sektore vôbec došlo k tomu, že pravdepodobne vytunelované peniaze skončili v súkromných rukách, pričom zdravotná starostlivosť nebola implementovaná. „Ak niekto bude obhajovať to, že má právo na zisk v zdravotníctve, tak nech najprv začne od toho, aké majú právo pacienti,“ dodala M. Kavecká.

Ako pre televíziu TA3 pripomenul M. Petko, cieľom plánu obnovy je znížiť regionálne rozdiely v poskytovaní zdravotnej starostlivosti, zvýšiť kvalitu v nadväznosti na optimalizáciu siete nemocníc. Pri optimalizácii nemocníc budú podľa jeho slov regionálne nemocnice meniť svoju štruktúru. „Neviem si predstaviť, ako majú meniť svoju štruktúru, keď na to nedostanú peniaze,“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa