Kresťanskí demokrati majú ambíciu reprezentovať slušnosť, pokoj, normálnosť a zodpovednosť v politike. „Také KDH je a každý, kto sa stotožní s týmito atribútmi alebo s týmito hodnotami, a chcel by s KDH nejakým spôsobom spolupracovať, tak my máme do KDH dvere otvorené," uviedol predseda strany KDH Milan Majerský v diskusnej relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

V januári KDH ponúklo druhé miesto na kandidátke dočasne poverenému premiérovi Eduardovi Hegerovi. Niektorí koaliční politici, ale aj odborníci označili ponuku za neadekvátnu, až trúfalú vzhľadom na mocenské postavenie E. Hegera. Predseda KDH to však vidí úplne ináč.

Tvrdí, že je presvedčený o tom, že to nebola nedôstojná ponuka. „Pred tromi rokmi bol pán Heger na 142. mieste. Myslím, že to znamená, že my sme mu dali o 141 miest lepšiu ponuku," podotkol M. Majerský s tým, že E. Heger nekandidoval z „premiérskej pozície" ani za hnutie OĽaNO a stále je „dvojkou" OĽaNO. „My sme mu de facto hodili záchranné koleso. To, či budeme pokračovať ďalej v debatách v tejto dobe, alebo v tomto čase, neviem vyhodnotiť. Možnože áno, možnože nie," dodal M. Majerský.

Nebolo to osobné rozhodnutie

Predseda KDH však tvrdí, že ponuka pre E. Hegera nebola jeho osobným rozhodnutím, ale rozhodnutím celého predsedníctva hnutia KDH. To, či rokovania stále pokračujú, M. Majerský nepotvrdil. „Upresnil by som to. Nie sú ukončené, či bežia, či budú bežať teraz neviem, ale nie sú ukončené," povedal.

Politický partner E. Hegera, dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď však uviedol že svoju budúcnosť v politike vidí práve po boku E. Hegera. Strana KDH však ponuku J. Naďovi nedala.

Hľadajú si miesto

Pred voľbami sa takmer pravidelne ukazuje množstvo malých politických strán s množstvom lídrov, no už s menším počtom členov. Stredopravé strany sa však málokedy dokázali pred voľbami zomknúť. Podľa predsedu KDH je problém v tom, že politickí lídri uverili v seba.

„Politika na Slovensku je rozkolísaná. KDH nie je stranou jedného muža. KDH je politickou stranou s členskou základňou a KDH nechce vstúpiť do niečoho, čo bude nejakým mačkopsom," vysvetlil predseda dôvody, pre ktoré sa hnutie KDH nechce pred voľbami spájať s inými stranami.

Rokovania po voľbách

Spoluprácu s inými politickými stranami a hnutiami pripúšťa KDH jedine po voľbách. Podľa M. Majerského chce byť KDH upokojujúcim prvkom v politike a prvou voľbou pre konzervatívneho a kresťanského voliča. Spoluprácu po voľbách však vylúčil s predsedom OĽaNO Igorom Matovičom. Dôvodom je neschopnosť I. Matoviča dodržiavať politické dohody a najmä to, že ho KDH považuje za populistického politika. Spoluprácu vylúčili kresťanskí demokrati aj so stranou Progresívne Slovensko. „Toto je odkaz pre voličov, KDH je konzervatívna politická strana," povedal M. Majerský.

Spoluprácu si nevie predstaviť dokonca ani s politickým projektom bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu Modrá koalícia. Jeho politický projekt je podľa M. Majerského nečitateľný. Ako spresnil, M. Dzurinda nepredstavil koalíciu, ale predstavil premenovaná politickú stranu Spolu, ktorá mala v prieskumoch verejnej mienky pol percenta a nazvali ju Modrou koalíciu. Zároveň nepredstavil žiadneho lídra strany ani hodnotový rámec.

„Keď povedal, že sú liberálno-konzervatívnym subjektom, to ma trochu vyrušilo. A práve preto v tejto chvíli si neviem predstaviť spoluprácu s Modrou koalíciou," povedal predseda KDH.

KDH prijíma nových členov

Podľa medializovaných informácií by záujem o vstup do KDH mala dočasne poverená ministerka informatizácie Veronika Remišová či poslanec strany Za ľudí Juraj Šeliga. Milan Majerský rokovania s týmto politikmi potvrdil.

„Ak budú chcieť títo ľudia prísť do KDH, dvere pre nich sú otvorené. Zrejme niektorí aj prídu. Nechcem to uzatvoriť. Keď to Juraj Šeliga komunikoval, tak potvrdzujem, áno, stretli sme sa a prejavil záujem prísť do KDH," povedal predseda kresťanských demokratov.

Politické prestupy tesne pred parlamentnými voľbami však môžu voliči strán vnímať citlivo. Podľa M. Majerského to vnímajú citlivo nielen voliči KDH, ale aj samotní členovia strany. V štruktúrach KDH sú podľa neho odborníci v jednotlivých odvetviach. Tí citlivo vnímajú nábor politikov, ktorí sú tesne pred krachom. „Aj v tomto sme veľmi citliví, opatrní, ale komunikujeme možno s dvadsiatkou takýchto ľudí, ktorí majú záujem prísť do KDH," uzavrel M. Majerský.

Ďalšie dôležité správy

Heger, Pellegrini, Čaputová, Fico
Neprehliadnite

Koziak: Na spájanie stredopravých strán sa čas kráti. Pellegrini zatiaľ stojí pred dilemou