Ambulancie naďalej zostávajú v nevýhodných podmienkach. Štát síce ambulantnému sektoru prisľúbil väčší objem financií a pomoc, no po mesiaci rokovaní želaný výsledok stále nie je na stole. Pre krátkosť času a nevyriešené financovanie ambulancie štátu opäť ustúpili. Súhlasili s ďalším mesačným obdobím, počas ktorého má dôjsť k finálnej dohode so zdravotnými poisťovňami. Pokiaľ sa však nepodarí nájsť riešenie, podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha budú ambulancie nútené vrátiť sa k vyberaniu poplatkov.

„Podpísali sme dočasné dodatky k zmluvám so zdravotnými poisťovňami do konca marca na žiadosť zdravotných poisťovní. Tie svoju žiadosť odôvodnili tým, že pre časovú tieseň sa im nepodarilo vyriešiť prerozdelenie financií,“ uviedla pre týždenník TREND výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Naďa Trenčanská Bedušová. Ako dodala, ambulancie naďalej trvajú na 20 percentnom medziročnom navýšení platieb pre všeobecných lekárov a špecialistov.

Ďalší mesiac neistoty

Ambulancie tvrdia, že zatiaľ čakajú, ako sa celá situácia vykryštalizuje. Marián Šóth pre TREND uviedol, že ambulancie ešte čakajú na vyjadrenie zdravotných poisťovní ohľadom toho, ako budú riešiť dvadsaťpercentný rozdiel medzi rokom 2022 a 2023. Ako dodal, celá záležitosť je pre ambulancie maximálne neprehľadná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa