Asociácia na ochranu práv pacientov SR upozornila na problém, ktorý sa dotýka takmer každého, kto zavíta do lekární na Slovensku. Ide o vysoký nárast doplatkov za lieky a zdravotnícke pomôcky, ktorý sa môže prejaviť v najbližšom čase. Asociácia na ochranu práv pacientov SR na problém upozornila a obáva sa, že pre nedostatočné financovanie sektora zdravotníctva budú musieť zaplatiť doplatky pacienti. Vyššie doplatky za lieky žiadajú ich výrobcovia pre vysokú infláciu a výrobné náklady pre rastúce ceny energií a surovín.

„Rozumieme požiadavkám výrobcov, ale máme obavy, že finančných zdrojov na krytie úhrad zo zdravotného poistenia bude málo a doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky sa pacientom neúnosne zdvihnú,“ informovala asociácia. Zmena môže znamenať pre nízkopríjmové skupiny obyvateľov a rodiny obrovskú záťaž a problém môže vyústiť do nižšej dostupnosti liečby.

Vyššie doplatky za lieky a ich dostupnosť je však potrebné riešiť spoluprácou viacerých rezortov. Asociácia na ochranu práv pacientov preto na problém už upozornila aj ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, aby prijalo sociálne a kompenzačné opatrenia pre tých najzraniteľnejších.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa