Nejednotné postoje dočasne povereného premiéra a ministra financií Eduarda Hegera a šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča v zásadných témach dlhodobo naznačovali možné rozdelenie. Eduard Heger už v januári informoval, že má jasnú predstavu a víziu, čo pre Slovensko chce. „Je to politika zjednotenia a jednoty, slušnosti a korektného politického zápasu. Takého, kde medzi sebou súperia najlepšie riešenia pre krajinu. Chcem byť súčasťou politiky spojených demokratických síl, ktoré budú formovať spoločnosť pre všetkých: modernú, inovatívnu, vzdelanú, kultúrnu nepolarizujúcu a bezpečnú,“ uviedol v tom čase na sociálnej sieti.

Veľa sa však za necelé dva mesiace neudialo. Okrem vyjadrenia zámeru spolupracovať s demokratickými stranami v najbližších mesiacoch a nejednotných postojov niektorých členov dočasne poverenej vlády či politických strán.

Dlhodobé váhanie pri oznamovaní konkrétnej predstavy spolupráce priviedlo E. Hegera do nie celkom lichotivej pozície. Mimoparlamentné hnutie KDH mu ponúklo druhé miesto na kandidátke. „Potvrdzujeme, že E. Heger od nás dostal ponuku a druhé miesto na kandidátke. S premiérom Hegerom rokovania pokračujú ďalej a finálne rozhodnutie o spolupráci nepadlo,“ potvrdila hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Ponuku druhého miesta na kandidátke však označil za nedôstojnú aj šéf hnutia OĽaNO I. Matovič. „Ako neparlamentné hnutie dáte bez hanby úradujúcemu premiérovi ponuku na dvojku na kandidátke,“ reagoval.

Trúfalá ponuka

Podľa politológa Miroslava Řádeka samotné hnutie KDH stále nemá istotu, že prah parlamentu prekročí. Prieskumy verejnej mienky KDH sľubujú zhruba šesť percent. Ak by však E. Heger pozvanie predsedu KDH Milana Majerského prijal, vo volebných preferenciách by to hnutiu mohlo pomôcť. Dočasne poverený premiér má totiž vysokú poznateľnosť a ľudia naňho reagujú skôr pozitívne.

„Je známe, že je vo svojom súkromnom živote veriaci a má blízko k prostrediu veriacich, a je teda autentickým veriacim. Verejnosť zrejme už zabudla na jeho pastoračnú aktivitu, ktorej sa venoval predtým, ako vstúpil do politiky,“ povedal odborník v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl. Napriek zjavným hodnotovým prienikom však považuje ponuku druhej pozície na kandidátnej listine za trúfalé.

Matovič odporúča spájanie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa