Mimoparlamentná strana Dobrá voľba a Umiernení vylučuje akúkoľvek spoluprácu s hnutím OĽaNO a Igorom Matovičom. Podľa jej podpredsedu Radoslava Baťa dôvodom nie je iba politická nevyzretosť niekdajšieho premiéra a ministra financií.

„Obávam sa, že je to horšie. Pretože, ak by to bola iba politická zrelosť, tak politickej zrelosti sa možno pobytom v politike naučiť. Ale sú to podľa mňa absolútne nevhodné vlastnosti na to, aby ten človek bol vo verejnej funkcii," povedal v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Upokojenie situácie

Úlohou politických lídrov po parlamentných voľbách bude podľa podpredsedu strany predovšetkým upokojiť politickú situáciu. Slovensko totiž dospelo do štádia rozkladu parlamentu, keď si v ňom každý robí, čo chce. Pri legislatívnych návrhoch vzniká ad hoc väčšina, ktorá prakticky schváli hocičo, čo si niekto zaumieni. „Toto nie je spôsob, akým dokážete dlhodobo spravovať štát. A určite to nie je spôsob, akým viete vyriešiť akýkoľvek problém od zdravotníctva cez vzdelávanie až po udržateľnosť verejných financií," dodal.

Nová vláda po parlamentných voľbách by tak mala predovšetkým upustiť od každodenného divadla a oznamovať iba to, čo skutočne urobila. Podľa R. Baťa sa dnes už nikto neunúva vysvetľovať zmysel čohokoľvek. Ako príklad uvádza odmenu 500 eur za účasť v parlamentných voľbách.

„Za normálnych okolností by sme sa smiali na tom, že to určite vymyslel nejaký polodiktátor v banánovej republike, ktorý sa chce udržať pri moci. Tak prišiel s takýmto bláznivým nápadom. Ale stalo sa to na Slovensku v roku 2023, v krajine, ktorá je členom Európskej únie a ašpiruje byť modernou demokraciou. Absurdné," povedal R. Baťo.

Odborníkov politici nepočúvajú

Mnohí politickí analytici prežívajúcej koaličnej vláde vyčítajú, že jej chýbajú odborníci. Strana Dobrá voľba a Umiernení o sebe tvrdí, že je stranou odborníkov. Otázkou však je, či je nevyhnutné, aby bol šéf exekutívy odborníkom, alebo stačí, ak bude skúseným politikom.

„Myslím si, že v prvom rade musí byť dobrým politikom a až potom odborníkom. A v druhom rade, samozrejme, minister školstva by mal mať približnú predstavu o tom, o čom je vzdelávanie, a minister zdravotníctva by mal mať predstavu o zdravotníckom systéme," myslí si R. Baťo.

Za posledných 30 rokov sa však podľa jeho slov Slovensko naučilo, že omnoho dôležitejšie je mať v úrade človeka, ktorý vie, čo chce, ktorý je schopný so sebou priniesť na ministerstvo alebo na úrad vlády schopných ľudí a ktorý dokáže využiť týchto ľudí na to, aby dosiahol výsledky.

„Liekom pre slovenské zdravotníctvo je ktokoľvek na čele ministerstva, kto dokáže priniesť výsledok. A ten výsledok je schopný priniesť vtedy, ak má dostatočne silnú politickú pozíciu a dokáže manažovať ministerstvá, ktoré často bežia vo vlastnom režime," podotkol R. Baťo.

Dôležité je riešenie

Vstup R. Baťa do politiky prekvapil. Sám priznáva, že si musí zvykať na politiku z tých najspodnejších poschodí. Kým v minulosti do nej vstúpil cez úrad vlády v čase, keď pracoval v tíme vtedajšej premiérky Ivety Radičovej, dnes je podpredsedom mimoparlamentnej strany, ktorej prieskumy verejnej mienky pripisujú najviac dve percentá.

„Môj pohár trpezlivosti s tým, že komentovať, pozorovať či radiť z pozadia, sa naplnil, a povedal som si, že namiesto mudrovania to môžem skúsiť sám," vysvetlil svoju motiváciu pre vstup do politiky.

Dôvod, prečo začal spolupracovať práve so stranou Dobrá voľba a Umiernení respektíve s jej zakladateľom Tomášom Druckerom je podľa jeho slov prostý. „Mne sa s ním dobre pracuje. Je to podľa mňa príjemný a schopný človek a zároveň veľmi triezvo uvažujúci," uviedol. Politické smerovanie strany preňho prekážkou nie je. Dnes podľa jeho názoru už nezáleží na tom, či sú riešenia stredopravé, alebo stredoľavé, ale aby sa vôbec našli riešenia, čo dnes v slovenskej politike úplne absentujú.

Svoju pozíciu si však podľa neho strana veľmi dobre uvedomuje. Aj preto sa strana Dobrá voľba a Umiernení nechce uchádzať o voličov sama a momentálne hľadá partnera, s ktorým by si dokázali vytvoriť lepšiu pozíciu.

Politológ Miroslav Řádek v štúdiu PLUS 7 DNÍ v Bratislave.
Neprehliadnite

Eduard Heger by KDH pomohol. Na založenie novej strany voličský výtlak nemá, tvrdí politológ