Koalícia stavia na predvolebnej kampani, ktorá má zabrániť návratu vlády strany Smer-SD. Kupovanie si hlasov voličov populistickými návrhmi v parlamente sa podľa odborníka iba začalo. Politológ Tomáš Koziak hovorí, že o smerovaní Slovenska rozhodne v parlamentných voľbách volič. V rozhovore pre týždenník TREND priblížil, nakoľko reálna je spolupráca Hlasu-SD so Smerom-SD, aj to, či politický projekt Eduarda Hegera má šancu uspieť.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Koalícia robí všetko preto, aby sa Smer-SD vrátil k moci

Hľadá si Peter Pellegrini cestu k spolupráci so stranou Smer-SD?

Všetko bude závisieť od toho, ako volič rozdá karty. Každopádne stojí P. Pellegrini pred obrovskou dilemou. A teda, či ísť so Smerom, alebo nie. Pokiaľ si P. Pellegrini bude môcť vyberať, s kým zostaví relatívne stabilnú a funkčnú vládu, tak R. Fico určite nebude na prvom mieste v jeho preferenciách. Myslím si však, že sa to netýka len R. Fica, ale týka sa to celého Smeru. Pretože nikto z nás si nevie predstaviť, že by Robert Fico zo Smeru odišiel a nechal stranu tak, aby šla do volieb bez neho. To nie je nereálna záležitosť.

Peter Pellegrini je ambiciózny politik, ktorému ide o to, aby svoju politickú kariéru rozvíjal naďalej. Pokiaľ tam bude Smer-SD s typom rétoriky, ktorá sa začína profilovať nacionalisticky, protizápadné, respektíve až prorusky, P. Pellegrini by mal problém aj s medzinárodnou reputáciou. A to je to posledné, čo by si želal. Aby sa mu zatvárali dvere v rámci Európskej únie, respektíve v rámci NATO. Aby sa mu zahraniční partneri vyhýbali preto, že má vo vláde ľudí, ktorí kritizujú západnú pomoc Ukrajine, respektíve velebia Vladimira Putina. Alebo majú, nazvem to nediplomaticky, bláznivé boľševické názory.

Máte na mysli Ľuboša Blahu?

Samozrejme. Na druhej strane, niet príliš z čoho vyberať. Hlas-SD má problém ako s OĽaNO, tak aj s hnutím Republikou.

Koho vnímate ako potenciálneho partnera Hlasu-SD po voľbách?

Najmä Progresívne Slovensko. Aj vzhľadom na vysoké čísla v preferenciách a aj vzhľadom na ideologickú blízkosť.

Spolupráca s hnutím Sme rodina je takmer jasná.

Jasná je určite zo strany Borisa Kollára. Ten je ochotný ísť do vlády asi s každým. B. Kollár aj v tomto prípade bude drahou nevestou. Nie v zmysle zdatnosti, ale v zmysle toho, že pôjde do vlády s každým.

Eduard Heger avizuje spájanie stredopravých síl. Má projekt pod Hegerovým vedením voličský výtlak?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa