Nadchádzajúca výsledková sezóna v USA bude najpochmúrnejšia od pandémie, očakávajú stratégovia Goldman Sachs.

Americké akciové indexy zaznamenali v prvom štvrťroku rast, hoci hodnotové firmy z tradičných sektorov mali ťažké obdobie. Ich akcie zastúpené v indexe Dow Jones posilnili len 0,38 percenta. Minuloroční porazení, najmä veľké technologické tituly, ťahajú trh v tomto roku nahor. Technologický index Nasdaq sa po minuloročnom prepade o 33 percent za prvý kvartál tohto roka pozviechal o 20 percent. Začiatkom apríla je príhodné napísať, že podľa burzového almanachu je apríl historicky úspešný mesiac pre akcie. Avšak v tomto prípade analytici predpovedajú temnejší scenár.

Najstrmší pokles ziskov

Z konsenzu analytikov vyplýva, že zisk na akciu v indexe S&P 500 klesne v hodnotení prvého štvrťroku o sedem percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom, čo predstavuje najvýraznejší pokles od tretieho štvrťroka 2020 a najnižší bod ziskového cyklu. „Ak sa naplnia naše prognózy, tento štvrťrok bude predstavovať dno rastu ziskov indexu S&P 500," napísal analytik banky David Kostin.

Predpoklad analytikov je, že v hodnotení prvého kvartálu u firiem preváži hlboký pokles marží nad miernym rastom tržieb. Predpokladajú, že len tri sektory – energetický, priemyselný a spotrebný – vykážu lepšie marže. Vo väčšine ostatných odvetví sa podľa nich marže pravdepodobne znížia o viac ako dvesto bázických bodov.

Vo februári D. Kostin, hlavný americký akciový stratég spoločnosti Goldman Sachs, uviedol, že európske a ázijské akcie je pre investorov v tomto roku lepšie nakupovať ako americké akcie z dôvodu očakávaného poklesu ziskov podnikov v roku 2023. Európa zatiaľ mierne prekonáva USA, zatiaľ čo Ázia zaostáva.

Dow Drops Sharply After Federal Reserve Interest Rate Announcement
Neprehliadnite

Akciový trh sa zrúti do 60 dní, varuje autor bestselleru o príčine predošlej finančnej krízy

Táto výsledková sezóna bude mať väčší význam, keďže obchodníci analyzujú výkazy a hľadajú známky spomalenia hospodárskeho rastu a zároveň hodnotia, ako sa spoločnosti vyrovnali s protivetrom v podobe vyšších sadzieb, napätia v bankovom systéme a spomaľujúceho sa dopytu. Oficiálne sa výsledková sezóna začína 14. apríla, keď „priznajú farbu“ veľké americké banky ako Bank of America, JPMorgan Chase a Citigroup.

Kľúčové investičné tézy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa