Tri brutálne týždne pre banky zmarili nádej trhu, že sa podarí vyhnúť recesii. Pri pozornom sledovaní situácie v jednotlivých aktívach však investori stále nie sú presvedčení o tom, že tento stres je predzvesťou skutočnej finančnej krízy. Viaceré americké banky, Credit Suisse či Deutsche Bank si na plecia vzali viac rizika, ako dokázali utiahnuť.

Od akcií cez úvery až po zlomové hodnoty inflácie a dolára sa prejavuje rastúci pesimizmus v súvislosti s hospodárskym rastom, ktorý však zatiaľ neprerástol do paniky zo systémového kolapsu. Pohyby, ako napríklad 6-percentný nárast indexu Nasdaq 100 počas druhého týždňa padania bankového domina, hovoria o investoroch, ktorí sú otrasení zlyhaním amerických bánk a rozkolísaním Credit Suisse a Deutsche Bank a zároveň odolávajú výpredaju všetkého, ktorý poznačil katastrofy, ako bola tá v roku 2008.

Vyzerá to ako mačka, ale...

„Všetci hovoria v medveďom duchu, ale nekonajú tak," povedal Matt Maley, hlavný trhový stratég spoločnosti Miller Tabak. „Trh rozhodne signalizuje, že sa vyhneme plnohodnotnej kríze."

investor
Neprehliadnite

Akcie sa blížia k priepasti. Investori sa vo veľkom obracajú k alternatíve

Samozrejme, veci sa menia - ďalšie zlyhania bánk by zmenili kalkul a vyvodzovať pevné závery z akéhokoľvek časového úseku je riskantné. Krízy sa neobjavujú naraz. To, čo teraz vyzerá pokojne, môže byť začiatkom katastrofy. Zatiaľ sa však trhové pozadie ešte neodlišuje od iných momentov, ktoré sa neskončili výbuchom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa