Charlie Munger sa minulý týždeň zúčastnil na výročnom stretnutí akcionárov denníka Daily Journal. Tento 99-ročný slávny investor, Buffettova dvojka v konglomeráte Berkshire Hathaway, odpovedal na otázky približne dve a pol hodiny.

Tie sa väčšinou týkali investovania a Mungerovho života. Ako je pre túto ikonu investovania typické, ponúkol niekoľko citátových odpovedí a ponaučení.

Finančník povedal, že okrem iného je veľkým fanúšikom akcií amerických bánk, aj keď Berkshire Hathaway, kde je podpredsedom, obmedzila akciové pozície v tomto segmente. V rozhovore tiež zintenzívnil svoju dlhodobú kritiku kryptomien. „Možno mám iné názory (ako Warren Buffett)," povedal Ch. Munger o bankových akciách pre losangeleského vydavateľa novín Daily Journal, kde bol Ch. Munger do minulého roka predsedom predstavenstva.

Akcie amerických bánk

Daily Journal, podobne ako Berkshire Hathaway, je konglomerát, ktorý vlastní aj niektoré individuálne akcie. Portfólio spoločnosti Daily Journal je síce menšie ako portfólio Berkshire Hathaway, spoločnosť však vlastní podiely v štyroch významných firmách : Bank of America, US Bancorp, Wells Fargo a v čínskej Alibabe.

Warren Buffett
Neprehliadnite

Ako zarobiť na akciách podľa stratégie Warrena Buffetta

Ch. Munger uviedol, že nechce predať bankové investície spoločnosti Daily Journal, pretože mnohé z akcií kúpil počas finančnej krízy v rokoch 2008 - 2009. Ak by spoločnosť tieto zisky speňažila, musela by v Kalifornii zaplatiť vysoké dane.
„Nie je to pre nás také zlé. Nie sme v normálnej situácii. Sme ochotní ich ešte nejaký čas držať," povedal.

Umelá inteligencia

Ch. Mungera, ktorý počas takmer trojhodinového rozhovoru popíjal diétnu colu (Coca-Cola patrí medzi najväčšie akciové pozície spoločnosti Berkshire) a jedol arašidové keksy od amerického výrobcu cukroviniek See's Candies, (vlastní ho Berkshire), sa pýtali aj na ChatGPT. A na to, ako by mohol ovplyvniť podnikanie denníka Daily Journal.

Umelá inteligencia je veľmi dôležitá, ale okolo tejto témy je veľa šialeného humbugu. Umelá inteligencia nevylieči rakovinu," povedal. „Je v nej aj veľa nezmyslov. Považujem to za rozporuplné požehnanie."

Kritický faktor (ne)úspechu

Ch. Munger sa vyjadril, že jednou z najzaujímavejších vecí, ktoré sa stali počas jeho

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa