Charlie Munger, ktorý spravuje investičné portfóliá už desaťročia, varuje investorov z generácie Z. Tvrdí, že pre čerstvých absolventov vysokých škôl je v súčasnosti oveľa ťažšie zbohatnúť a zostať bohatými.

Ikonický investor, dlhoročný obchodný partner Warrena Buffetta, si myslí, že úspešná orientácia vo svete investícií sa za posledných niekoľko desaťročí stala oveľa ťažšia.

Poznamenal tiež, že životné náklady sú výrazne vyššie, než kedykoľvek predtým, a to aj s ohľadom na hroziacu pretrvávajúcu zvýšenú infláciu.

Uviedol to vo februári na výročnom stretnutí vydavateľskej spoločnosti Daily Journal, kde sa vzdal funkcie predsedu predstavenstva tohto mediálneho domu.

Udržať si bohatstvo

„Premýšľajte, koľko kedysi stálo vlastníctvo domu vo vyhľadávanej štvrti v meste ako Los Angeles," povedal Ch. Munger.

V roku 1980, teda dva roky po tom, keď sa Ch. Munger stal podpredsedom Berkshire Hathaway, bola cena domu v Kalifornii 80-tisíc dolárov. Po úprave o infláciu by mal takýto dom v súčasnosti hodnotu niečo vyše 275 600 amerických dolárov.

Údaje z kalifornskej asociácie realitných kancelárií ukazujú, že minulý rok priemerná cena domu v Kalifornii po prvý raz prekonala 800-tisíc dolárov.

Investícia pre všetkých

Na margo enormných cien nehnuteľností ako prvotnej investície do života Ch. Munger povedal, že je ťažké poskytnúť dnešným mladým ľuďom akúkoľvek „univerzálnu investíciu“ vhodnú pre všetkých.

Desaťročia bola jeho rada „vlastniť diverzifikované portfólio, ktoré pozostáva z kvalitných akcií“ – bola to stratégia, ktorá mohla inteligentným investorom priniesť zhruba 10-percentnú ročnú návratnosť.

V súčasnosti to už zdá sa nie je taká spoľahlivá taktika, najmä vzhľadom na to, aké náročné je investovať, tvrdí Ch. Munger.

Svet sa uberá zlým smerom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa