Toto je pohľad na index S&P 500 -  indikátor globálnej pohody, stability alebo nervozity na finančných trhoch. Index S&P 500, ktorý odzrkadľuje vývoj päťsto najväčších amerických firiem, je aj začiatkom roka 2022 blízko svojich historických maxím. V roku 2021 zatváral index svoje denné obchodovania asi 70-krát na maximách.

Vývoj indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com
Vývoj indexu S&P 500

Od jeho prudkého covidového prepadu z marca 2020 sa index rýchlo zotavil a posilnil o bezprecedentných 120 percent. Z dlhodobej technickej analýzy na grafe môžeme vidieť, že covid je len akýmsi zubom času. Z pohľadu tejto technickej analýzy, vyzerá všetko optimisticky, investori sa držia hesla - kým rastieme, neklesáme. Strmá cesta nahor sa môže pri bezhlavom výstupe však skončiť aj nešťastím. 

Strach nám veľa napovie

Jedným z ostro sledovaných indikátorov je potenciálny strach na trhu a ten nám aktuálne o mnoho vypovedá.

VIX -  index  volatility, nazývaný aj ako index strachu, sa nachádza momentálne v oblasti, ktorá naznačuje, že investori sa príliš rizika neobávajú a hlavne nezaisťujú svoje rizikové investície a portfólia.

VIX - index strachu
Zdroj: tradinview.com
VIX - index strachu

Volalita , teda kolísavosť hodnoty akcií či iných aktív rastie v časoch neistoty, strachu alebo ohrozenia. Ak cena akcií padá, rastie tento index spravidla oveľa rýchlejšie a prudšie. Investori v tom čase panikária, zbavujú sa pozícií, rastie objem predajných pozícií a teda rastie aj volatilita.

Ukázalo sa to v plnej miere v marci 2020, keď investori v obave o zastavenie sa celosvetovej ekonomiky, vypredali akcie a kým index S&P 500 poklesol o 40 percent za pár dní, v tej istej chvíli VIX index vyletel do výšok, vzrástol skokovo o 500 percent.

Keď cena akcií naopak rastie, je pohoda a pokoj, index VIX je na nízkych hodnotách. Videli sme to v posledných mesiacoch na akciových trhoch v USA, kedy index VIX smeroval na svoje historicky najnižšie hodnoty vôbec.

Na trhu je dosť veľa indikátorov, ktoré by investorom mali signalizovať bublinu na akciových trhoch, väčšiu ako tomu bolo pri dot-com bubline.

Úpis akcií na burzu

Môžeme sa bližšie pozrieť na rekord v počte IPO v roku 2021, teda na upísanie akcií súkromných spoločností a ich vstup na americké burzy. V minulom roku vstúpilo na americkú burzu 1000 spoločností, čo je výrazný nárast oproti 420 vstupom v roku 2020. Dôležitejšie je však to, že viac ako polovica z úpisov v roku 2021 sa udiala formu SPAC, čo je vysoko riziková investícia.

Počet IPO za posledný roky
Zdroj: Bloomberg
Počet IPO za posledný roky

Ide o schránkové firmy, ktoré čakajú na svoju príležitosť, aby s niekým sfúzovali (SPAC - Special purpose acquisition companies) a vstúpili na burzu.
Peniaze, ktoré tieto firmy získajú od investorov musia do jeden a pol roka investovať. Problém nastáva však pri hľadaní investície. Nie je ťažké ju nájsť, ale kúpiť ju za dobrú cenu, lebo sú tlačení časom. K SPACom sa mnohokrát vyjadrujú umelci či iné celebrity a zaručujú sa za nich.

Vedia o nich hovoriť ako o istých investíciách. Investori tak teda investujú mnoho krát do pozlátka - do marketingu, ktorý nič nevypovedá o budúcom potenciáli danej investície.

Valuačný nezmysel

Ďalšiu výstrahu vidíme na grafe v indikátore P/E - pomeru ceny akcií k ziskom spoločností. Hodnota 37 vyjadruje pre desať najväčších amerických spoločností vyhrotenejšiu situáciu, ako tomu bolo pri dot-com bubline v roku 2000.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa