Vysoké ceny energií tlačia čoraz viac domácností do stavu energetickej chudoby. Táto hrozba rastie najmä s očakávaným plošným zdražovaním od budúceho roka. Koľko je takých domácností, však štát nevie.

Kým budú mať úrady všetky dôležité dáta o nich zosumarizované na papieri, ubehnú dlhé mesiace, v mnohých prípadoch roky. Štát však chystá aspoň prvý krok v celom procese. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pripravil návrh koncepcie ochrany odberateľov pred energetickou chudobou a pustil ho do verejného pripomienkovania. Na rokovanie vlády sa má návrh dostať do konca roka.

Na dôležitosť tohto dokumentu poukazuje aj analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda. „Potrebujeme vedieť, aké výdavky majú domácnosti v súvislosti s bývaním. Koľko ich stojí nájom, energie a dať to do pomeru s ich príjmami. Štát by im mohol pomôcť s doplatením účtov za energie, prípadne pomoc zacieliť na úpravu DPH na plyn, elektrinu a podobne,“ objasňuje pre TREND.

Parametrov chudoby je viac

Jesenný prieskum spoločnosti WOOD & Company ukázal, že náklady na bývanie a energie tvoria v priemere vyše štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností. Energetická chudoba sa podľa výsledkov prieskumu môže týkať zhruba milióna Slovákov, teda 19 percent populácie. Najviac ohrozenými skupinami sú najmä osamelí seniori, domácnosti jedného dospelého s dieťaťom i viacdetné úplné rodiny.

„Elektrina, plyn a teplo tvoria z celkových nákladov domácností takmer desať percent. Ide o najvyšší podiel v rámci krajín EÚ," uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

O energetickej chudobe sa síce veľa hovorí, ale definícia, kto do nej spadá, sa môže líšiť. Môžu tam spadať domácnosti, ktorých výdavky na bývanie sú vyššie ako 40 percent disponibilných príjmov. Iná definícia zase hovorí, že domácnosti sa stávajú energeticky chudobnými, ak nemajú dostatok financií na to, aby si v byte alebo v dome zabezpečili vykurovanie na úrovni 18 až 21 stupňov Celzia a ďalšie energie. Ďalším ukazovateľom tohto stavu sú nedoplatky na účtoch za energie.

Aktuálne je v dôsledku nízkych dôchodkov, nedostatočnej pomoci a zdražovania pod hranicou chudoby asi pol milióna seniorov, prezrádza Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík IVRA. Energetickú chudobu podľa ÚRSO možno charakterizovať ako nedostupnosť dodávok elektriny, tepla, teplej vody a pitnej vody v základnom štandarde za primerané ceny a v primeranej kvalite.

Treba poprepájať rôzne dáta

Podľa návrhu ÚRSO je domácnosť ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak jej po odpočítaní jej nákladov na energie a vodu od disponibilného príjmu zostanú k dispozícii finančné zdroje v určenej výške, napríklad v porovnaní so životným minimom (234,42 eura).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa