Od budúceho roka finančná správa uvidí, kto zarába na prenájme bytu cez Airbnb či Booking, kto jazdí cez Uber alebo Bolt, či má príjem cez iné digitálne platformy. Nič sa nebude dať pred štátom skryť, tieto informácie sa daniari dozvedia priamo cez tieto platformy. Tie ich musia povinne poskytovať, vynútila si to európska legislatíva.

Od roku 2023 totiž začne platiť novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Novelou sa na Slovensku uvádza do praxe smernica DAC7, ktorá túto povinnosť pre digitálne platformy zavádza v celej Európskej únii. Členské štáty sú povinné zaviesť pravidlá tejto smernice do 31. decembra 2022, do tohto termínu to stihlo aj Slovensko, konkrétne rezort financií pod vedením ministra Igora Matoviča.

Na snímke budova Daňového úradu Bratislava.
Neprehliadnite

Firmy v strate, bez ziskov a s čudným účtovníctvom sú novým cieľom daniarov. Posvietia si na ne

„Pred platnosťou európskej smernice si musela finančná správa údaje o príjmoch fyzických osôb a firiem od digitálnych platforiem pýtať. Je logické, že kontrol bolo v minulosti výrazne menej, ako to pravdepodobne bude v porovnaní s novým režimom s automatickým zasielaním informácií od januára 2024 za rok 2023,“ hovorí pre TREND daňová odborníčka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Szimonetta Rumanová.

Odhadnúť objem príjmov, ktoré neboli na Slovensku riadne priznané a zdanené, je ťažké. Je však pravdepodobné, že tvorili časť odhadovanej daňovej medzery, ktorá je približne dve miliardy eur. „Takto dosiahnutý príjem z predaja tovaru či poskytovania ubytovacích služieb často zostáva nepriznaný a teda nezdanený.

Členské štáty EÚ tak strácajú príjmy z nezaplatených daní a to najmä vtedy, ak digitálne platformy pôsobia vo viacerých krajinách,“ objasňuje pre TREND členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov Mária Sameková.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa