Firmy od apríla neúspešne upozorňovali vládu na likvidačné ceny energií. Tá sa zobudila až v októbri a pomoc im na tlačových konferenciách sľúbila. Čakať rýchle peniaze na účtoch podnikateľov však nie je reálne.

V súčasnosti môžu urýchlene ešte pár dní podávať žiadosti len energeticky náročné podniky vďaka schéme, platnej ešte z minulosti. Tisícky ostatných podnikateľov však na pomoc štátu tak ľahko nedosiahnu, najmä z radov stredných a menších firiem či živnostníkov. Šance pre nich sú čoraz menšie, minimálne pre tento rok.

Sľuby nepomáhajú

Koniec roka sa blíži a  nenastal žiadny posun. V hre sú opäť len sľuby vlády, že ak cena elektriny pre firmy bude viac ako 199 eur za megawatthodinu (MWh) a plynu viac ako 99 eur za MWh, štát im preplatí 80 percent z toho, čo zaplatia navyše, vo forme „vratky“.

Vláda v októbri verejne ubezpečovala, že opatrenia zamerané na pomoc malým a stredným podnikom sú koncipované tak, aby ich kritériá „drvivá väčšina“ splnila. Strážca štátnej pokladnice Igor Matovič vyčíslil, že by to mohlo celkovo stáť 300 miliónov eur. Pre jeden podnik mal platiť limit 500-tisíc eur.

Ceny za teplo sú otázne, vláda prezradí pomoc až v decembri
Neprehliadnite

Mráz dorazil k Slovákom. Bude im horúco, teplo stúpne aj o 600 percent, pomoc mnohých minie

Schéma podpory s vysokými cenami energií sa mala poskytovať za mesiace september a október tohto roka. V novembri však nastala zmena.  „V auguste a začiatkom septembra sme mali na Slovensku najvyššie energií. Z nich sa bude vychádzať v rámci referenčného obdobia. Tieto mesiace sú už uzavreté. Za október, november a december napokon nebudeme vyplácať pomoc štátu,“ uviedol pred pár dňami pre spravodajstvo RTVS minister hospodárstva Karel Hirman.

Hoci vláda tvrdí, že pomoc bude môcť získať každá firma, analytik je k jej návrhom skeptickejší. „Vláda nemá žiaden zázračný prútik, ktorým odoženie zvýšené ceny energií. Ceny môže „znížiť“ pre jednu skupinu podnikateľov a domácností na úkor druhej, alebo na úkor blízkej budúcnosti v podobe dlhu,“ objasňuje pre TREND Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.  

Chýbajú parametre

Podobnú pomoc vláda pred pár dňami sľúbila mestám a obciam, kde vláda veľkolepo avizovala, že aj pre ne zastropuje ceny elektriny a plynu. Táto schéma pomoci sa bude podľa premiéra Eduarda Hegera týkať všetkých subjektov samosprávy.

„Schéma pomoci sa pripravuje. Aktuálne všetko prebieha legislatívnym procesom. Po schválení na vláde a v parlamente očakávame notifikáciu Európskej komisie,“ potvrdila pre TREND hovorkyňa rezortu hospodárstva Mária Pavlusík.

Lenže je viac ako isté, že to bude dlhý proces. Slovensko podalo notifikáciu na Európsku komisiu do Bruselu za schému pre lacnejšie a dotované energie domácnosti ešte v lete, doteraz nemá oficiálne vyjadrenie. Je veľmi málo pravdepodobné, že EK poskytne pri pomoci firmám vyjadrenie obratom, teda tak, aby napríklad podnikatelia mohli čerpať peniaze do konca tohto roka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa