Bola to nepríjemná jazda. Navyše taká, ktorú by si už najradšej nikdy nikto nezopakoval. Pandémia nového koronavírusu rozhádzala trhy ako máločo pred ňou.

Protherm
Neprehliadnite

TOP v priemysle: Padajúcim trhom vzdorovali najmä firmy mimo výroby áut

Spôsobom, na ktorý sa v Európe nemohli pripraviť ani tí najzdatnejší. Zodpovedajú tomu výsledky väčšiny spoločností v tunajšom priemysle, na ktoré sa TREND pozrel na nasledujúcich stranách.

Vlaňajšok pritom možno len ťažko zaradiť medzi doterajšie krízy, ktorých príchod sa väčšinou dal predpokladať a ktoré trvali niekoľko rokov. Koronakríza akoby prišla a odišla, zanechala za sebou pošramotené príbehy dlhoročných firiem, ktoré zatvárali brány, dvojciferné poklesy v hospodárení väčšiny, ale aj víťazov, ktorí tým všetkým preplávali bez ujmy.

Aj v slovenskom automotive sa začína výrazne presadzovať orientácia na nové technológie.
Zdroj: Volkswagen

Aj preto je tohtoročná ročenka TREND Top v priemysle skôr o mínusoch, ale aj o triumfálnych rastoch firiem, ktoré do ďalšieho obdobia môžu byť príkladom, ako na to. Iste, ťažko to hovoriť viac ako trom stovkám firiem, ktoré prepájajú svoj biznis s dočasne zastavenou a obmedzenou výrobou áut, alebo stavebníkom či stavivárom, keď ich rozvoj dostal na čas červenú.

Ale v spleti červených čísiel je možné v tohtoročnej ročenke nájsť aj nemalé more tých čiernych. Patria firmám, ktoré dokázali rýchlo zareagovať, upraviť biznis, zefektívniť procesy, včas zainvestovať, nájsť klientelu tam, kde si ju iní netrúfali hľadať. A uspeli.

Aktuálna podoba oceliarní U.S. Steel Košice
Zdroj: U.S. Steel Košice

Takých prípadov nie je málo, ale našťastie sa biznis uzdravuje pomerne rýchlo. Miera investícií, ktoré sa v tomto aj minulom roku oznámili, sa blíži k normálu silných rokov. Navyše zhon okolo koronakrízy, paradoxne, mnohé veci v tunajšom priemysle urýchlil. Ako napríklad potrebu jeho obnovy, modernizácie a inovácií. Pri porovnaní s európskymi krajinami nie sme na tom najhoršie, ale stále je čo dobiehať.

automotive
Neprehliadnite

TOP v priemysle: Automotive sa pre krízu vrátil o tri roky naspäť a rieši čo ďalej

Firmy sa totiž už dnes musia sústrediť na to, čo prinesú roky po pandémii, naučiť sa vidieť veci také, aké môžu byť, nie aké sú dnes. Všetko totiž vo svetovom priemysle nasvedčuje obrovským zmenám a trendom, ktoré prídu. A až tie prinesú firmám skutočné príležitosti, ale aj odhalia, kto naozaj z obdobia po koronakríze vyšiel ako víťaz. 

TREND Top v priemysle 2020 (ročenka)

Viac o téme: TREND Top v priemysle 2020