Keď pred dvadsiatimi rokmi vyštudovaná potravinová biochemička Želmíra Komorechová zakladala svoju firmu Kompava v Novom Meste nad Váhom, banky sa naozaj nehrnuli do financovania jej projektu. Vývoj a výroba výživových doplnkov bola oblasť, ktorá bola na Slovensku v plienkach a aj osveta bola v tomto segmente skôr prázdny pojem.

Majiteľka sa však nezľakla, využila skúsenosti z manželovej firmy a išla za vidinou zdravšieho života. Dobre poznala trh dodávateľov, vedela, kde v zahraničí získa kvalitné suroviny. Skúsenosti mala aj s vývojom produktov a zlepšovaním nutričných a senzorických vlastnosti potravinárskych a farmaceutických produktov, a to všetko v spolupráci so špičkovými svetovými firmami.

Manžel jej od začiatku výrazne finančne pomáhal. „Ako nová začínajúca firma sme neboli dobrým partnerom pre banky ani iné finančné inštitúcie a vlastný kapitál som nemala. Mala som dve deti, dcérku a syna, ktoré nám už od 15 rokov pomáhali pri niektorých firemných prácach počas letných prázdnin,“ spomína na začiatky zakladateľka.

Dnes má za sebou množstvo úspechov a ocenení za svoju prácu. V roku 2015 ju nominovala Slovak bussiness agency za podnikateľku roka v oblasti „Business a management“. „Porota ocenila moju 13-ročnú prácu a ja som získala ocenenie nielen v tejto kategórií, ale i v celkovom hodnotení Podnikateľka roka 2015.“

V roku 2021 bola prezidentkou TCP (Top centrum podnikateliek) a dostala ďalšiu nomináciu na Slovenku roka v kategórií „Business a management“. Aj tu získala prvenstvo v tejto kategórii, ale aj celkové ocenenie Slovenka roka.

Dve vývojové línie

Firma vyvíja produkty pre športových fanúšikov, profesionálnych športovcov, ale aj pre bežných zákazníkov, ktorým záleží na ich zdraví. Využíva kvalitné suroviny, prírodné látky.

Cieľom sú produkty, ktoré pozitívne ovplyvnia činnosť organizmu a nespôsobia mu vedľajšie zdravotné efekty. Vo vývoji vylučujú alergénové zložky, nepoužívajú konzervačné látky, syntetické farbivá, anabolické látky či GMO. Pri vývoji spolupracujú s lekármi, fyzioterapeutmi, športovcami a odborníkmi z oblasti zdravia a vývoja.

Firme sa darí dosahovať od roku 2017 tržby okolo dvoch miliónov eur. Zisk za rok 2020 bol 260-tisíc eur. Hospodárske výsledky za rok 2021 ešte nezverejnili.

Tvrdá rana osudu

V začiatkoch podnikania pomáhal majiteľke psychicky i finančne jej manžel. Obe deti, dcéra Lucia a syn Róbert sa dostali do kontaktu s firmou už v mladom veku a pomáhali, kde bolo treba. Lucia prejavila záujem o oblasť vývoja, Róbert bol viac technický typ. Po vyštudovaní farmaceutickej fakulty a niekoľkých pracovných skúsenostiach v iných firmách, sa rozhodla Lucia nastúpiť do maminej firmy.

A ostala, aktuálne pracuje na marketingovom úseku. Okrem toho má skúsenosti aj s vývojom najnáročnejších produktov firmy. Aktuálne navštevuje Akadémiu nástupcov. „S jej dravosťou, odbornými vedomosťami, skúsenosťami bude nástupníctvo iba prínosom pre spoločnosť Kompava,“ hrdo hovorí mama Želmíra.

Majiteľka začala riešiť nástupníctvo už v rokoch 2019 až 2020. Oslovila firmu, ktorá sa zaoberá generačnou výmenou a postupne sa plánovalo správne nastavenie prevzatia, rozdelenie úloh medzi obe deti. A to bez nejakých negatívnych vplyvov na celkový chod firmy. Majiteľka sa tešila zo zmien, ktoré mali čoskoro prísť.

„Šťastie je však vrtkavé a život vie byť náramne krutý. Ako blesk z neba nás zasiahla nečakaná správa o smrti nášho syna pár dní pred Vianocami v roku 2020. Mladučký, v najkrajších rokoch svojho života. Ťažko popísať následné dni plné otázok, výčitiek a beznádeje. Iba matka, ktorá prežije svoje dieťa, vie pochopiť obrovskú bolesť a desivosť situácie,“ smutne spomína na náročné obdobie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa