„Nový závod Kompavy v Gruzínsku už staviame. Vyrábať začne koncom leta. Zásobovať nebude iba gruzínsky trh, ale chceme s ním viac preniknúť aj do blízkych ázijských krajín,“ hovorí Ž. Komorechová. Nová fabrika stojí celkovo zhruba jeden a pol milióna eur a pracovať v nej bude 25 ľudí. Bude teda ešte o niečo väčšia ako slovenská výroba Kompavy.

Rozhodli chute konzula

Na nápad investovať v Gruzínsku majiteľku Kompavy pritom nahovoril hlavne tunajší gruzínsky konzul. Práve ten ako prvý z jej terajších gruzínskych partnerov navštívil tuzemskú výrobňu Kompavy v Novom Meste nad Váhom. „Pán konzul ochutnal naše produkty a začali sme s ním rokovať o posune do jeho krajiny,“ hovorí majiteľka Kompavy. Neskôr sa k spoločnému zámeru pripojili aj ďalší Gruzínci.

Majiteľka Kompavy predpokladá, že vďaka novému gruzínskemu závodu by sa do zhruba piatich rokov mohla výroba športovej výživy jej firmy dostať na dvoj- až trojnásobok. Teda ročne by mohli produkty Kompavy predávať za štyri až šesť miliónov eur.

Posun do Gruzínska dáva zmysel aj preto, že domáci slovenský trh s výživou pre športovcov je už dosť presýtený a aj do susedných krajín sa Kompave darí vyvážať iba 15 percent jej produkcie. No v Gruzínsku i jemu blízkych ázijských krajinách sa trh s takouto výživou ešte len vytvára.

Opatrný začiatok

Slovenská majiteľka Kompavy bude občasnými návštevami dozerať v Gruzínsku na to, aby tamojšia výroba dokázala plne zvládnuť kompletné výrobné portfólio Kompavy. Každodenná prevádzka bude však už na tamojších partneroch.

Projekt Kompavy podporila aj gruzínska vláda. Firme darovala pozemok, i keď oň priamo ani nežiadala. „Je to prvá naša podpora od politikov. Na Slovensku sme nikdy nič nedostali. Zaujímali sme sa síce o eurofondy, ale vždy sme dostali odpoveď, že to nejde,“ hovorí Ž. Komorechová.

Majiteľka Kompavy vníma aj to, že Gruzínsko má už dlho napäté vzťahy so susedným Ruskom. A že navyše ide o dosť vzdialenú krajinu. „Vnímame aj isté riziká takejto investície. Prispôsobili sme tomu aj našu prvotnú angažovanosť. Z novej gruzínskej firmy vlastníme iba pätinu,“ dodáva biochemička, ktorá Kompavu založila už pred 15 rokmi a dodnes s ňou priniesla na trh až 70 rôznych produktov.

Viac o biznis modeli firmy Kompava, bezpečnosti športovej výživy i ďalších výzvach jej majiteľky Želmíry Komorechovej sa dočítate vo vydaní TRENDU číslo 21/2017.