Spoločnosť Apple si po vlne kritiky zrejme vstúpila do svedomia. Rozhodla sa znížiť poplatky účtované väčšine vývojárov aplikácií, ktorí predávajú svoj softvér a služby cez App Store, a to až na polovicu. Týka sa to však len menších spoločností. To znamená, že vývojári, ktorí majú ročný príjem do milióna dolárov, budú za využívanie tohto obchodu s aplikáciami po novom platiť 15 percent zo všetkých transakcií namiesto doterajších 30.

Zmena bola zaradená do programu App Store Small Business Program a má začať platiť od roku 2021, informovala firma.

Koľko tvorcov patrí presne do kategórie s nižšou sadzbou, Apple nešpecifikoval. Šéf Apple Tim Cook sa vyjadril, že malé podniky sú chrbticou svetového hospodárstva a srdcom inovácií. „Spúšťame tento program, ktorý pomôže majiteľom malých podnikov napísať ďalšiu kapitolu kreativity a prosperity v App Store, ako aj vytvárať kvalitné aplikácie, ktoré používatelia milujú.“

Milióny vývojárov, miliardy dolárov

Podľa analytickej firmy Sensor Tower by sa nižšie poplatky mohli týkať až 98 percent všetkých subjektov v App Store. Apple má v súčasnosti v tomto systéme k dispozícii 1,8 milióna aplikácií, ku ktorým majú prístup zákazníci v 175 krajinách. Registrovaných je  zhruba 28 miliónov vývojárov. Spoločnosť uviedla začiatkom tohto roka, že obchod s aplikáciami od začiatku svoj fungovania vygeneroval pre vývojárov 155 miliárd dolárov.

Niektorí vývojári boli s vyberaním vysokých poplatkov nespokojní. Jedným z najhlasnejších bol technologický riaditeľ Basecampu David Heinemeier Hansson, ktorý odmietal platiť 30 percent výnosov do App Store. Nie je však spokojný ani po znížení poplatkov. Na Twitteri napísal: „Ak ste vývojár a zarábate milión dolárov, Apple stále žiada vyplatiť 150-tisíc dolárov. To je obscénne!“

Niektorí ďalší vývojári tiež verejne kritizovali cenovú politiku spoločnosti Apple. Napríklad firma Epic Games posunula vec na súd.

Zostanú verní?

Spoločnosť Apple sa teraz spolieha na to, že zmena poplatku bude mať za následok, že vývojári vytvoria viac aplikácií a zostanú verní systému App Store. To by malo vytvoriť dostatok nových výnosov na vyrovnanie prípadných finančných strát zo zníženia poplatkov.

Shannon Cross, analytička spoločnosti Cross Research, pre agentúru Bloomberg odhadla, že zmena sadzby poplatkov zníži príjmy spoločnosti Apple v roku 2021 asi o 600 miliónov dolárov. Gene Munster z Loup Ventures predpokladá väčší zásah, až zhruba 1,6 miliardy dolárov, čo je 0,5 percent z celkových ročných výnosov Apple.

Úrady preverujú

Viacerí technologickí giganti vrátane Apple aktuálne čelia kontrole zo strany úradov. Praktiky týkajúce sa spôsobu vyberanie poplatkov v App Store preveruje Európska únia, odmietla to zatiaľ bližšie komentovať.

Generálny riaditeľ T. Cook vypovedal o praktikách App Store aj na júlovom vypočutí pred zákonodarcami v USA. Voči Apple a ďalším veľkým IT firmám (Amazon, Facebook, Google) vedú konanie pre podozrenie zo zneužívania monopolného postavenia.