Čistý zisk americkej technologickej spoločnosti Apple vo štvrtom finančnom štvrťroku klesol o viac ako sedem percent na 12,673 miliardy dolárov z 13,686 miliardy dolárov pred rokom. Tržby z predaja telefónov iPhone sa prepadli o viac ako pätinu a zaostali za očakávaniami analytikov. Akcie podniku po zverejnení výsledkov strácali viac ako štyri percentá.

Celkové tržby spoločnosti Apple sa vo štvrťroku, ktorý sa skončil 26. septembra, zvýšili na 64,7 miliardy dolárov zo zhruba 64 miliárd pred rokom, hoci analytici podľa firmy Refinitiv predpovedali pokles na 63,7 miliardy dolárov. Tržby z predaja telefónov iPhone sa však prepadli o 20,7 percenta na 26,4 miliardy dolárov, zatiaľ čo analytici pokles odhadovali iba na 16,2 percenta.

Spoločnosť Apple predstavila štvoricu nových iPhonov a inteligentný reproduktor HomePod Mini
Neprehliadnite

Nová éra iPhonov je tu. Apple láka na staronový dizajn a mnoho noviniek

Apple tento rok predstavil novú generáciu telefónov iPhone o niekoľko týždňov neskôr ako zvyčajne, takže začiatok predaja nových modelov tentoraz nepatril do štvrtého finančného štvrťroka, upozornila agentúra Reuters. Celkové tržby spoločnosti však podporili rastúce príjmy z iných aktivít, vrátane tabletov iPad, počítačov Mac a služieb.