Americká spoločnosť Apple sa dohodla s 33 americkými štátmi a federálnym okrskom hlavného mesta Washingtonu DC na urovnaní obvinenia, že spomaľovala svoje mobilné telefóny iPhone, aby zamaskovala problémy s batériami a prinútila užívateľa k nákupu nových prístrojov. V rámci urovnania Apple zaplatí 113 miliónov amerických dolárov, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na oznámenie štátnych úradníkov.

mobil, komunikacia, socialne siete, interaktivita
Neprehliadnite

Mobilní operátori hlásia medziročný pokles výnosov za prvých deväť mesiacov

Dohoda je oddelená od urovnania navrhnutého tento rok v marci, podľa ktorého má Apple zaplatiť majiteľom iPhonov 500 miliónov amerických dolárov a vyhne sa tak hromadnej žalobe. Apple v roku 2016 ticho aktualizoval softvér modelov iPhone 6, 7 a SE. Aktualizácia spôsobila, že batéria u starších telefónov strácali schopnosť dodávať pri plnom výkone procesora potrebnú energiu, čo mohlo spôsobiť nechcené vypnutie prístroja. Štáty tvrdili, že správanie Applu bolo zavádzajúce a firma mala nahradiť batérie alebo informovať zákazníkov o probléme. Problémy s výpadkami napájania postihli podľa žaloby milióny užívateľov.

Apple pochybenia popieral. K najnovšiemu urovnanie sa odmietol vyjadriť. Dohodu, ktorá zahŕňa aj ustanovenie o povinnom zverejňovaní informácií o správe napájania iPhonov, poznámkach k aktualizácii softvéru a nastavenie prístrojov, ešte musí schváliť súd.