Americká spoločnosť Apple predstavila nové iPhony, pre koronavírus iba na virtuálnej konferencii. Napriek tomu to Apple produkčne veľmi dobre zvládol a celá akcia bola zaujímavá od prvej do poslednej minúty. Nové smartfóny boli prezentované najmä v znamení 5G. Väčšina konkurenčných smartfónov bežiacich na operačnom systéme Android už podporu 5G dávno má, preto bolo otázkou času, kedy sa na vlnu piatej generácie dostanú aj zariadenia s nahryznutým jablkom v logu.

Staronový dizajn a absencia frekvencie 120 Hz

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook hovoril v súvislosti s 5G o novej ére pre iPhony, 5G totiž prinesie oveľa vyššie rýchlosti ako súčasné siete a nižšiu latenciu, čo ešte viac zvýši komfort pri hraní hier, sledovaní videí či sťahovaní súborov. Na konferencii dokonca vystúpil predstaviteľ jedného z najväčších mobilných operátorov Verizon, ktorý tvrdil, že iPhony dokážu vďaka 5G sťahovať súbory rýchlosťou 3,5 až 4 Gbit za sekundu. To je síce obdivuhodná hodnota, no minimálne otázne je, či Verizon naozaj disponuje sieťou, ktorá by toho bola schopná.

Ako odborníci očakávali, iPhone 12 dostal nový dizajn inšpirovaný staršími iPhonmi 4 a 5 i aktuálnou generáciou iPadov. Predná aj zadná strana je pokrytá sklom, bočné strany sú chránené hliníkovým rámom a displej siaha až k okrajom. Vo vrchnej časti zostal pomerne veľký výrez na selfie kameru a senzory, no je to hlavne dôsledok vylepšenej funkcie Face ID, prostredníctvom ktorej možno telefón odomknúť.

iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max
Zdroj: Apple
iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max

Všetky štyri verzie disponujú OLED displejmi s označením Super Retina XDR a funkciou true tone, ktorá má zabezpečiť výrazne krajšie farby. Chýba však obnovovacia frekvencia 120 Hz, pri pozeraní videí alebo hraní hier vylepšuje celkový zážitok. Pre mnohých fanúšikov to môže byť veľké sklamanie. Väčšina vlajkových lodí konkurencie totiž túto funkciu má.

Všetky displeje sú navyše chránené novou technológiou ceramic shield, ktorá má zabezpečiť štvornásobne vyššiu odolnosť proti rozbitiu. Nová technológia vzniká náročným výrobným procesom, keď sa do zmesi skla pridávajú špeciálne nanokeramické kryštály, tvrdšie ako väčšina kovov.

Klasický iPhone 12 má 6,1-palcový displej, verzia Mini dostala 5,4-palcový displej. Vďaka tomu, že siaha až po okraje telefónu, je kompaktnejšia ako predchádzajúce modely s uhlopriečkou 4,7 palca. Obe klasické verzie majú na zadnej strane dva 12-megapixelové fotoaparáty, pričom jeden z nich je širokouhlý.

Maximum všetkého

Pro verzie sa od klasických líšia najmä lepšími funkciami. Základný Pro model má 6,1-palcový displej, verzia Max dostala 6,7-palcový displej. Oba smartfóny sú vodoodolné podľa normy IP68, čiže zvládnu polhodinový ponor v hĺbke šesť metrov. Modely s označením Pro majú jeden objektív navyše, takže k dispozícii okrem klasického a širokouhlého je teleobjektív s dvojnásobným, respektíve 2,5-násobným zoomom vo verzii Pro Max. Platí, že všetky objektívy majú rozlíšenie
12 megapixelov. O lepšiu kvalitu fotografií sa postará lidar senzor, ktorý slúži najmä na zlepšovanie ostrosti pri horších svetelných podmienkach. Zmenou prešiel aj nočný režim, ktorý je opäť o niečo kvalitnejší a navyše je dostupný v selfie kamerách.

Ceny na slovenskom trhu

iPhone 12 Mini

Iphone 12

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro Max

64 GB – 799 eur

64 GB – 899 eur

128 GB – 1 149 eur

128 GB – 1 249 eur

128 GB – 849 eur

128 GB – 949 eur

256 GB – 1 269 eur

256 GB – 1 369 eur

256 GB – 969 eur

256 GB – 1 069 eur

512 GB – 1 499 eur

512 GB – 1 599 eur

PRAMEŇ: Apple

Profesionálov určite poteší prítomnosť nového zdrojového formátu Apple ProRaw. Vďaka nemu bude môcť používateľ pracovať s dátami, ktoré fotoaparát vyfotí ešte predtým, ako sa z neho stane klasický obrázok napríklad vo formáte JPEG.

Pro verzie dostali aj lepšiu stabilizáciu a možnosť natáčať 10-bitové video, čím sa výrazne zvýši ich kvalita.

Okrem toho dokážu ako prvé na svete nahrávať a následne upravovať videá vo formáte Dolby Vision HDR. S filmom bude mať používateľ k dispozícii takzvané metadáta, s ktorými potom možno pri úprave videa pracovať. Apple vylepšené fotoaparáty prezentuje ako vhodné pre profesionálov a v podstate sú ďalším klincom do rakvy pre klasické fotoaparáty.

Nový iPhone 12 disponuje prvým čipom, ktorý je vyrobený 5nm technológiou
Zdroj: Apple
Nový iPhone 12 disponuje prvým čipom, ktorý je vyrobený 5nm technológiou

Jedna z kľúčových výhod nových iPhonov je kombinácia jednotlivých čipov. Čip A14 Bionic má šesťjadrový procesor, 16-jadrový čip na strojové učenie a štvorjadrovú grafickú kartu. Zaujímavé je, že ide o prvý čip na svete vyrobený technológiou 5 nm, ktorá sa použije v smartfónoch. Výhoda tejto technológie spočíva najmä v tom, že čip je menší a poskytuje obrovský výkon s menšou záťažou na batériu. Dá sa preto očakávať, že nový iPhone bude na určitý čas najvýkonnejším smartfónom súčasnosti.

Marketingový kráľ Apple

Väčšinu fanúšikov značky Apple poteší aj návrat technológie MagSafe, ktorá bola prvýkrát dostupná v MacBookoch. Zadná strana iPhonov obsahuje magnet, ktorý sa jednoducho pripojí k bezdrôtovému nabíjaciemu konektoru MagSafe. Magnet sa v tomto prípade stará hlavne o to, aby sa smartfón s nabíjačkou spojil tak, ako treba, a aby sa pri nabíjaní neposúval. Bezdrôtovú nabíjačku MagSafe si však bude nutné dokúpiť, očakáva sa cena do 40 eur.

Klasické verzie budú dostupné v čiernej, ružovej, červenej, limetkovej a modrej farbe
Zdroj: Apple
Klasické verzie budú dostupné v čiernej, ružovej, červenej, limetkovej a modrej farbe

K dispozícii bude aj bezdrôtová nabíjačka, ktorá dokáže naraz nabíjať smartfón spolu s hodinkami. Magnet na zadnej strane smartfónu sa dá využiť aj na predaj ďalšieho príslušenstva, ako sú napríklad magnetické peňaženky či nové obaly. Apple sa tak chystá vytvárať ďalší ekosystém, čím len potvrdzuje, že dokáže speňažiť takmer čokoľvek. Všetky nové iPhony sa budú dodávať bez nabíjačky a slúchadiel. Spoločnosť toto rozhodnutie obhajovala tým, že sa takto snaží chrániť životné prostredie pred zbytočným elektroodpadom. V škatuli okrem smartfónu používateľ nájde len kábel USB-C na lightning s tradičnou dokumentáciou.

Dá sa očakávať, že najpredávanejším modelom bude iPhone 12 mini, ktorý ponúka maximálny výkon s dostatočnými funkciami v kompaktnom tele, a najväčší iPhone 12 Pro Max, ktorý, naopak, ponúka najväčšie rozmery s najlepším vybavením.

Dostupnosť iPhone 12
Všetky nové iPhone 12 budú dostupné v rôznych pamäťových verziách a farebných vyhotoveniach. Klasický iPhone 12 a iPhone 12 Mini sa budú predávať v červenej, čiernej, bielej, zelenej a modrej farbe, Pro verzie budú k dispozícii v striebornej, grafitovej, zlatej a modrej. Klasický iPhone 12 a 12 Pro možno predobjednávať od 16. októbra, v predaji budú oficiálne od 23. októbra. Menší iPhone 12 Mini a najväčší iPhone 12 Pro Max je možné predobjednávať od 6. novembra a v predaji bude od 13. novembra. Dostupnosť u mobilných operátorov zatiaľ nie je známa.