Spoločnosť Apple tento rok na rozdiel od predchádzajúcich rokov predstavuje nové zariadenia postupne. Vždy totiž prebehla konferencia, na ktorej boli predstavené všetky novinky naraz. Tento rok je úplne iný asi vo všetkom, a celkovo sa na tom výrazne podpísala aj pandémie nového koronavírusu. Apple sa aj z toho dôvodu rozhodol rozdeliť veľkú jesennú konferenciu na tri časti.

Prvá prebehla začiatkom septembra, a boli predstavené nové smart hodinky, nový iPad Air či služba Apple One. V polovici októbra sa naopak milióny fanúšikov dočkali nových iPhonov 12 so staronovou technológiou Mag Safe a domácim reproduktorom Apple HomePod Mini.

Nový čip a operačný systém

Tretia konferencia, ktorá prebehla dnes večer, sa niesla v znamení počítačov. Ako tradične sa k fanúšikom po celom svete prihovoril CEO spoločnosti Apple Tim Cook, ktorý predstavil nový počítačový procesor s označením M1.

Ten je vyrobený 5nm technológiou, takže ide o vôbec prvý čip tohto druhu pre osobné počítače. Výhodou čipu je to, že štyri vysokovýkonné jadrá dopĺňajú štyri šetrnejšie jadrá, vďaka čomu sa má dosiahnuť vysoký výkon s čo najmenším dopadom na výdrž batérie. Nový čip M1 tiež spolupracuje s najnovším macOS Big Sur, pričom vhodný bude nielen na bežnú kancelársku prácu, ale aj na hranie hier či strihanie hudby a videa.

K dispozícii bude tiež napodobňovanie nepodporovaných aplikácii prostredníctvom novej verzie Rosetta 2. Čip M1 však podporuje aj všetky aplikácie pre zariadenia iPhone a iPad. Nový operačný systém macOS Big Sur bude dostupný už tento štvrtok 12. novembra.

Nové notebooky a počítač

Prvé zariadenie, ktoré bude disponovať čipom M1 je nový MacBook Air, ktorý bol taktiež na konferencii predstavený. Nový MacBook má byť podľa Apple rýchlejší než 98 percent notebookov od konkurencie, k čomu tiež pomôže až dvakrát rýchlejší SSD disk. K dispozícii je tiež Touch ID, lepšia webkamera a vysoká výdrž, ktorú je možné dostať až na 18 hodín činnosti, v závislosti od používania. Cena nového MacBooku Air je stanovená na 999 dolárov.

Nový čip bude dostupný aj v stolovom počítači Mac mini, pričom grafika má byť rýchlejšia až šesťnásobne oproti predchádzajúcej generácii. Nový počítač je navyše kompaktný, podporuje Wi-Fi 6 a disponovať bude aj HDMI či Ethernet výstupom. Čo určite poteší je fakt, že Mac mini je o niečo lacnejší ako predchodca a jeho cena je stanovená na 699 dolárov.

Čerešničkou na torte celej konferencie bolo predstavenie MacBooku Pro, ktorý taktiež dostane nový čip M1. Displej nového MacBooku Pro má 13-palcovú uhlopriečku a päťkrát rýchlejšiu grafiku ako jeho predchádzajúca verzia. Batéria vydrží až 20 hodín, v závislosti od používania, pričom nechýba ani podpora XDR Display či kvalitný mikrofón v štúdiovej kvalite. Cena zostala nezmenená, 1 299 dolárov.