V priebehu decembra predstavilo ministerstvo financií najskôr päť priorít plánu obnovy a neskôr aj jeho sumár, ktorý naznačuje, na aké investície a reformy chceme využiť peniaze od Európskej únie.

Návrh priorít neprekvapil. Keďže sme museli dodržať podmienky Európskej komisie a z takmer šesťmiliardového balíka priradiť aspoň 37 percent na zmierňovanie klimatických zmien a ďalších 20 na digitalizáciu, reálne nám z balíka ostala približne polovica. A tú minieme na zdravotníctvo, vzdelávanie a výskum.

Zverejnené plány vychádzajú do veľkej miery z podkapitol Národného integrovaného reformného plánu alebo „reformného menu“, ako ho nazval minister financií. Dokument však obsahoval investície v celkovej hodnote okolo 30 miliárd eur, takže bolo zrejmé, že všetko sa do konečného plánu obnovy nedostane.

Bez širšej diskusie

Premiér Igor Matovič najskôr sľuboval reformné leto s tridsiatkou konferencií, dnes priznáva, že sa rozhodli inak. Úvodný „nástrel“ mali pripraviť na ministerstvách a neskôr sa malo o návrhu diskutovať aj verejne. Širšia verejná diskusia je pritom dôležitá, pretože plán obnovy musí byť výsledkom celospoločenskej zhody. Pre Európsku komisiu ide o podmienku, aby plán vôbec akceptovala.

Ako táto diskusia zatiaľ vyzerá? Ministerstvo financií zriadilo webstránku planobnovy.sk, podľa ktorej sa doposiaľ uskutočnilo 24 rokovaní s kľúčovými partnermi a 20 diskusií s verejnosťou. „Kto chcel, mal možnosť sa zapojiť,“ povedal I. Matovič počas online diskusie k plánu obnovy, ktorú zorganizovalo ministerstvo financií v polovici decembra. „Neregistrujem odborníkov, ktorí by sa niekde sťažovali, že nemali možnosť povedať svoje pripomienky,“ dodal.

Bližší pohľad však ukazuje, že ministerstvo financií diskusiu skôr predstiera. Napríklad väčšinu z 20 údajných diskusií s verejnosťou tvoria len vystúpenia ministra financií vo víkendových televíznych reláciách, ako to uvádza samotný web. Ani tých 24 konzultácií s kľúčovými partnermi nie je celkom v poriadku. TREND oslovil niektorých z týchto partnerov, ktorých uvádza webstránka, aby zistil, ako tieto konzultácie vyzerali.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa