Rezort financií predstavil ďalšie detaily národného plánu obnovy a odolnosti, informuje o tom na svojej webovej stránke. V utorok zároveň posiela komplexný návrh Európskej komisii (EK).„Dostávame sa do záverečnej fázy plánu obnovy. Nasledujúce týždne budeme jeho konečný tvar dolaďovať s EK. Verím, že tak, ako sme našli zhodu na prioritách v rámci Slovenska, dosiahneme rovnaký výsledok aj v Bruseli," vyjadril sa minister financií Eduard Heger.

Ako presnejšie vyčíslil rezort financií, do rámca Zelené Slovensko by malo ísť z balíka európskych peňazí 1,9 miliardy eur. Presnejšie, do obnoviteľných zdrojov a energetických sietí bude Slovensko investovať 100 miliónov eur, do zelenej obnovy budov 700 miliónov eur, do modernizácie železníc takisto 700 miliónov eur a na dekarbonizáciu priemyslu a alternatívne palivá pôjde 400 miliónov eur.

Podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, ktorý uviedol do funkcie nového prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku (nie je na snímke) v Bratislave v utorok 1. decembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Smerujeme k tomu, aby sme 30.4. finálny návrh plánu obnovy predložili EK, tvrdí Heger

V rámci časti Lepšie vzdelanie pre každého chce Slovensko z fondu obnovy minúť (z celkových 850 miliónov určených na tento rámec) na zabezpečenie dostupného a inkluzívneho vzdelávania pre všetky deti 150 miliónov eur, na vzdelávanie pre 21. storočie 450 miliónov eur, na zvýšenie výkonnosti slovenských vysokých škôl 200 miliónov eur a na podporu celoživotného vzdelávania, najmä digitálnych zručností, 50 miliónov eur. Na zvýšenie konkurencieschopnosti a inovatívnosti Slovenska chce slovenská vláda minúť z európskeho reformného balíka 700 miliónov eur, z toho 600 miliónov na vedu, výskum, inovácie a digitálnu ekonomiku a 100 miliónov eur na lákanie a udržanie talentov v krajine.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k štátnemu rozpočtu po 43. rokovaní vlády SR v Bratislave 14. októbra 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu, tvrdí Heger. Tomu vraj opozícia nerozumie

V rámci časti Efektívny štát a digitalizácia chce Slovensko vyčleniť z fondu obnovy 945 miliónov eur. Financovať z toho chce podporu zlepšenia podnikateľského prostredia (60 miliónov eur), reformu justície (200 miliónov eur), opatrenia proti korupcii a pre bezpečnejšie Slovensko (200 miliónov eur) a tzv. Štát v mobile, rýchly internet a tiež kybernetickú bezpečnosť (485 miliónov eur). Na rámec Zdravý život pre každého chce Slovensko vyčleniť celkovo 1,45 miliardy eur. Financovať z toho chce ústavnú a akútnu starostlivosť (1,1 miliardy eur), starostlivosť o duševné zdravie (100 miliónov eur) a dlhodobú sociálno-zdravotnú starostlivosť (250 miliónov eur).

„Veľká obálka pre zdravotníctvo obsahuje aj investície do výstavby a rekonštrukcie nemocníc podľa novej siete. Zreformované zdravotníctvo v nových a modernizovaných priestoroch, to je presne to, čo potrebujú pacienti i zdravotníci," okomentoval minister Heger s tým, že práve na zdravotníctve sa dá dobre vidieť, že plán obnovy stojí na dvoch nohách - na systémových zmenách a investíciách.