Vláda chce z európskeho reformného balíka minúť 1,5 miliardy eur na zdravý život, avšak zabúda na zdravé potraviny. Upozorňujú na to slovenskí pekári a kritizujú tak v utorok (22. 12.) predstavené detaily plánu obnovy a odolnosti Slovenska, v ktorom podľa pekárov Ministerstvo financií (MF) SR nepočíta s podporou agropotravinárstva na Slovensku.

„Vláda nedá z takmer šiestich miliárd eur na podporu výroby domácich potravín ani euro," kritizuje výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský. V rámci priority Zdravý život pre každého totiž slovenský plán obnovy investuje podľa jeho slov len do následkov a nie do prevencie.

Reportáž z pekárne Pribul v Slovenskom Grobe pre mesačník Dobré Jedlo.
Neprehliadnite

Slovenskí pekári začnú samostatne a tvrdšie presadzovať svoje záujmy

Pekári sú preto znepokojení predstaveným plánom obnovy, ktorý MF SR v utorok poslalo Európskej komisii. „V návrhu úplne absentuje podpora potravinárstva. A to napriek tomu, že potravinová sebestačnosť je súčasťou programového vyhlásenia vlády i volebných programov vládnych strán," zdôrazňujú pekári.

Podľa Lapšanského všetky opatrenia, ktoré navrhuje vláda financovať z Fondu obnovy, riešia len následky nezdravého životného štýlu. Štát by mal podľa neho riešiť predovšetkým prevenciu. „Konzumácia kvalitných potravín je spolu s pohybom a spánkovým režimom základnou prevenciou fyzického aj psychického zdravia," zdôraznil s tým, že prevencia by štátu teda náklady šetrila. Vládu preto pekári vyzývajú, aby svoje kroky prehodnotila a zakomponovala do plánu obnovy a odolnosti aj podporu agropotravinárskeho sektora.

Heger
Neprehliadnite

Ministerstvo financií predstavilo detaily Plánu obnovy a odolnosti SR, posiela ho EK

Ako dodal, pre pekárov znamená absencia podpory potravinárstva v pláne obnovy ďalšiu ranu. Výrazne ich zasiahla pandémia, vážne výpadky zaznamenávajú pre zastavené prevádzky reštaurácií a hotelov. „Napriek tomu, že pekári neustále plynule zásobujú obyvateľov Slovenska čerstvým pečivom, štát ich vylúčil z Covid pomoci a nemohli sa uchádzať ani o prostriedky na podporu z úradov práce. Zatiaľ sa stretávame len so sľubmi, veríme, že konečne príde aj reálna pomoc," dodal Lapšanský.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) je znepokojená z príprav Plánu obnovy a odolnosti. Dokument, ktorý Ministerstvo financií (MF) SR v utorok  poslal do Bruselu, totiž neobsahuje pomoc vidieku a agropotravinárstvu, čo je pre komoru neprijateľné. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Príprava plánu obnovy nie je transparentná, uviedli mimovládne organizácie

„Fakt, že agropotravinárstvo nepatrí medzi navrhnuté oblasti podpory, je pre nás obrovským sklamaním. Svoj nesúhlasný postoj musíme vyjadriť aj takto pred vianočnými sviatkami," poznamenala komora s tým, že Plán obnovy EÚ je historickou príležitosťou, ako stabilizovať domáci agropotravinársky sektor. Premeškať túto šancu je pre komoru neprijateľným faktom.

Následky pandémie sa podľa komory musia urgentne riešiť z finančných prostriedkov primárne na to vyčlenených, a tými sú zdroje z Plánu obnovy EÚ. Akékoľvek iné spôsoby podpory poľnohospodárstva a potravinárstva a prípadných kompenzácií totiž vždy pôjdu na úkor iných opatrení a iných oblastí. Ako pripomenula komora, aj samotný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) pred časom naznačil, že pokiaľ sa chlebové odvetvie do Plánu obnovy nedostane, bude to pre neho neprijateľný stav.