Vodiči v posledných rokoch čelia miernemu zvyšovaniu cien poistenia motorových vozidiel. Na tomto trende nič nezmení ani súčasný lockdown, ktorý razantne znižuje počet dopravných nehôd na slovenských cestách. Pred príchodom pandémie havarovalo počas jedného mesiaca bežne viac ako tisíc vodičov a v januári len 727. Za lepšími štatistikami stojí rastúci tlak na obmedzenie mobility a v úvode tohto roka platil aj zákaz cestovania medzi okresmi.

Menej dopravných nehôd je dobrou správou nielen pre samotných vodičov, ale aj pre poisťovne, ktorým v niektorých mesiacoch klesli výdavky na krytie škôd až o tretinu. Napriek tomu motoristi v tomto roku nemôžu počítať so znižovaním cien povinného zmluvného poistenia (PZP).

Slovenskí šoféri si minulý rok poistili automobil priemerne za 126 eur. „Predpokladaný medziročný nárast v roku 2021 je približne o štyri percentá. To znamená, že poistné by malo nominálne narásť priemerne asi o päť eur,“ hovorí pre TREND výkonný riaditeľ Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete.

Vysoký počet tragických nehôd neklesá

Podľa poisťovní je pokles počtu dopravných nehôd len dočasný trend, ktorý sa s uvoľnením prísneho lock-downu skončí. „Po vypuknutí prvej vlny pandémie na jar minulého roka, približne od marca do konca mája, poklesol počet škôd v havarijnom poistení približne o 30 percent a v PZP o 35 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019,“ približuje Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne.

Počas minuloročnej prvej vlny pandémie klesol aj záujem ľudí o poistenie automobilov. „Následne v ďalších mesiacoch evidujeme opätovný nárast poistných udalostí a rovnako záujmu o poistenie vozidiel,“ dodáva H. Kanderková. Minuloročné obmedzenia zároveň nemali zásadný vplyv na pokles tragických dopravných nehôd. Počas minulého roka na slovenských cestách zahynulo 226 ľudí, čo je len o dvadsať osôb menej než v roku 2019. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa