Zodpovedné správanie prináša vysoké dane. Toto pravidlo v prípade poistenia platí nielen na Slovensku, ale vo väčšine štátov Európskej únie. Napriek tomu je osempercentná slovenská daň niečím výnimočná. „V žiadnej inej krajine nie je táto daň iba príjmom štátneho rozpočtu bez toho, aby nejakým spôsobom neslúžila poisteným, ktorí ju platia,“ hovorí generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) Jozefína Žáková.

Špeciálnu osempercentnú daň začal štát vyberať pred viac ako dvoma rokmi. Poisťovne ju musia platiť aj za zmluvy uzatvorené pred zmenou zákona. To podľa nich nie je fér, keďže náklady zvýšené z ničoho nič nemohli spätne zakalkulovať do už podpísaných zmlúv a novú štátnu reguláciu „zatiahli“ z vlastného vrecka. Samotní klienti zdražovanie pocítili až pri zmluvách uzatvorených po skončení roka 2018.

Najväčšia nespravodlivosť novej dane spočíva v trestaní zodpovedných podnikateľov a bežných občanov. „Sankčná povaha dane je v tom, že ju platia iba tí, ktorí sú zodpovední a uzavreli poistenie, v dôsledku čoho nie sú v prípade katastrof odkázaní na pomoc od štátu. Cez túto daň však prispievajú napríklad aj na odškodňovanie tých, ktorí sa nepoistili,“ spresňuje J. Žáková.

V prípade zrušenia dane môže cena poistných zmlúv klesnúť o osem percent.
Zdroj: Shutterstock
V prípade zrušenia dane môže cena poistných zmlúv klesnúť o osem percent.

Daň zrejme nezrušia

Počas leta minulého roka minister financií Eduard Heger (OĽaNO) reagoval na otázku o možnosti zrušiť mimoriadnu daň pre poisťovne takto: „Analyzujeme, ako čo najlepšie nastaviť daňový mix. Takže je možné, že aj o tejto možnosti budeme debatovať. V tomto momente však neplánujeme konkrétne zmeny.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa