Riziko poškodenia majetku extrémnym počasím prudko rastie. Štatisticky najväčšie škody spôsobujú povodne. Čoraz viac škôd spôsobených vodou prinieslo na domáci finančný trh zdražovanie poistných zmlúv, nižšie krytie vzniknutých škôd a odmietanie poistienia majetku. Štatistiky o povodniach vedie Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ešte pred tromi rokmi na Slovensku zaznamenal len 696 povodní. Ich počet v roku 2019 vzrástol na 777 a v roku 2020 na 919.

„Poisťovne dlhodobo pracujú s povodňovými mapami, ktoré im ukazujú, ktoré územia sú rizikovejšie ako iné. Od toho sa odvíja výška poistného,“ hovorí analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Upozorňuje, že ak rovnaké územie zasiahne tri roky po sebe povodeň, v takom území už poisťovňa zvažuje stopku na poistenie proti nej.

Škody aj nepreplatia

Odborníci preto ľuďom odporúčajú kupovať nehnuteľnosti mimo záplavových území. Tieto údaje sa dajú zistiť z verejne dostupných povodňových máp. Na nich vidno, aké veľké je riziko poškodenia majetku v prípade nečakaných prívalových dažďov. Práve tie sú na čele rebríčka zamietnutých žiadostí o náhradu škody.

„Nie je to ľubovôľa, ale dôsledok zanedbania povinností zo strany poistených klientov. Pri každej poistke platí, že majiteľ nehnuteľnosti sa zaväzuje urobiť všetky opatrenia, aby škode predišiel,“ dodáva M. Búlik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa