Poistenie vozidiel by mohlo byť po niekoľkých rokoch v strate vplyvom pandémie ochorenia covid-19 opäť ziskové. Zároveň platí, že na investičnom poli nedokážu poisťovne konkurovať atraktívnejším investičným nástrojom a kedysi populárne investičné životné poistky upadajú do zabudnutia a na obzore nie je nič, čo by ich prepad zastavilo. Nedá sa vylúčiť ani rušenie ďalších poistných zmlúv. O poistnom trhu sa TREND rozprával s generálnym riaditeľom spoločnosti Generali Jurajom Jurčíkom.

Ilustračná fotografia Tatra banky.
Neprehliadnite

Bankových pobočiek ubúda, v roku 2020 ich zaniklo viac ako počas celej minulej krízy

Ako vidíte poistný rok 2020?

Pandémia urýchlila už naštartované procesy. Poisťovníctvo je konzervatívne a v digitalizácii zaostávalo, no pandémia ho donútila urobiť v tomto smere veľký skok. Rok 2020 teda hodnotím ako rok skoku dopredu v oblasti digitalizácie a inovácií.

Aký podiel náročnejších poistných zmlúv sa uzatvára online?

Ak zoberieme do úvahy komplikovanejšie produkty, už sú to desiatky percent, pri životnom poistení je to viac ako jedna tretina. Tieto zmluvy sa uzatvárajú bez osobných stretnutí, tlačenia dokumentov a podpisov. Pri poistení podnikateľov sú technické možnosti väčšou témou a v tomto prípade sa poistenie online zatiaľ v takej veľkej miere nevyužíva. Aj pri poistení podnikateľov, ktoré je najkomplikovanejšie, považujem online uzatváranie za otázku času.

Na druhej strane spektra budú majetkové poistenia a cestovné poistenie. Aká je miera zmlúv uzavretých digitálne v tomto prípade?

Najväčší podiel je pri poistení automobilov, kde je digitálne uzatvorená takmer celá produkcia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa