Kedysi bol takýto systém súčasťou výbavy drahších a prémiových vozidiel, a tie priťahujú pohľady dlhoprstých. To však už neplatí a bezdotykovo dnes možno otvoriť aj modely bežných značiek.

Treba zdôrazniť, že sa bezkľúčové autá kradnú často a ľahko. Na krádež stačí relatívne lacná výbava a samotný proces vraj trvá do minúty. Jednoduchosť a rýchlosť už niekoľko rokov zapríčiňuje stúpajúcu tendenciu v percentuálnom počte krádeží v porovnaní s vozidlami s klasickým zapaľovaním.

Ako zlodeji otvárajú bezkľúčové vozidlá
Je pomerne známy fakt, že kódy možno odpočúvať, klonovať a auto tak otvoriť. Zvyčajne sú na to dvaja zlodeji. Jeden sa priblíži k príbytku majiteľa vozidla so zosilňovačom signálu, obchádza ho a ak dosiahne na prívesok, signál zosilní a jeho komplic ho zosníma. Následne už nie je problém auto „oklamať“ a otvoriť.

To, že je prívesok s kódom ukrytý, nie je záruka

Pravdepodobnosť krádeže sa znižuje pri uskladnení prívesku s kódom v domácnosti čo najďalej od stien, okien a dverí. Zlodeji však majú postupy, ako bezkľúčové autá otvoriť aj keď je prívesok odložený vo faradayovej klietke (špeciálny obal blokujúci signály). Je to krok smerom k vyššej bezpečnosti, nie však záruka, že vozidlo nikto neodcudzí.

Odpočutie signálu je totiž možné aj na parkoviskách a údajne funguje na vzdialenosť až do dvadsať metrov. Môže byť preto ťažké odhaliť, že sa deje čosi nekalé.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa