Mnohí považujú súčasnú situáciu vo sfére vesmírnych letov za vulgárne predvádzanie bohatstva. Svet sa zmieta v krízach a pandémia nekončí, no miliardári sa predbiehajú, ktorý z nich vyletí vyššie a skôr.

To, že sa Richard BransonJeff Bezos vybrali v ústrety nekonečnu, sú však mimoriadne dôležité udalosti. Teraz sú totiž na rade aj „obyčajní smrteľníci“ a firmy ako Virgin Galactic, Blue Origin a možno aj SpaceX urobia všetko preto, aby boli vesmírne lety čoraz dostupnejšie pre verejnosť.

Čo tam možno reálne zažiť a uvidieť

Pravdepodobne prvá otázka vesmírneho turistu sa týka toho, či sa mu vôbec oplatí opustiť matku Zem. Odpoveď je jednoznačná. Či sa takáto osoba dostane nad Kármánovu líniu alebo nie, určite si užije fascinujúci výhľad na planétu. Taký, aký žiadna fotografia dokonale nezachytí.

Čo je Kármánova línia

Theodore von Kármán bol maďarsko-americký matematik, riaditeľ leteckého laboratória na Kalifornskom technologickom inštitúte a jeden z najvýznamnejších vedcov, teoretikov aeronautiky. Hranicu vo výške 100 kilometrov nad úrovňou mora stanovil výpočtami, podľa ktorých je v tejto výške atmosferický tlak na vesmírne plavidlo zanedbateľný. Obvykle sa považuje za hranicu kozmického priestoru. Kármánova línia, pomenovaná na počesť vedca, je zároveň vrchnou hranicou územia každého štátu.

Jeff Bezos na túto tému poznamenal, že každý, kto bol vo vesmíre, prešiel zmenou. Pohľad na našu rodnú planétu totiž vyvoláva silné emócie. Problémy jednotlivca sa zrazu zdajú malicherné a nadobúda pocit spolupatričnosti so všetkými tam dolu. Tento jav má aj svoje pomenovanie „overview effect“, čo možno preložiť ako efekt celkového nadhľadu.

Prvým miliardárom vo vesmíre síce nebude, no rekordy zrejme prepíše aj tak! Najbohatší muž sveta a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos (57) plánuje dnes o 15:00 vyletieť do vyše 100-kilometrovej výšky, aby sa na vlastné oči pokochal krásami vesmíru.
Zdroj: Blue Origin

Okrem tohto zážitku si vesmírny turista spravidla vychutná tiež stav beztiaže. Súčasné suborbitálne lety bežne trvajú iba niekoľko minút, no ako alternatíva sa ponúka výlet v luxusnom balóne od firmy Space Perspective. Neobsahuje skúšku stavu beztiaže a výška letu je „iba“ 30 kilometrov, takže o vesmíre možno sotva vravieť, no pôsobivý výhľad na planétu a drinky z baru si pasažier môže užívať niekoľko hodín.

Koľko taká zábava stojí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa