Jeff Bezos, najbohatší človek modernej histórie a zároveň zakladateľ Blue Origin, vyletel do vesmíru 20. júla 2021. R. Branson ho však predbehol o pár dní. "Bezosovci" konkurenčné prvenstvo spochybňujú, keďže "Bransonovci" neprekročili Kármánovu líniu.

Čo je Kármánova línia

Theodore von Kármán bol maďarsko-americký matematik, riaditeľ leteckého laboratória na Kalifornskom technologickom inštitúte a jeden z najvýznamnejších vedcov, teoretikov aeronautiky. Hranicu vo výške 100 kilometrov nad úrovňou mora stanovil výpočtami, podľa ktorých je v tejto výške atmosferický tlak na vesmírne plavidlo zanedbateľný. Obvykle sa považuje za hranicu kozmického priestoru. Kármánova línia, pomenovaná na počesť vedca, je zároveň vrchnou hranicou územia každého štátu.

Bezos, ktorý sa stal miliardárom hlavne kvôli založeniu giganta Amazon, túto hranicu prekročil, a tak je na názore pozorovateľa, ktorý z týchto technologických boháčov bol prvý vo vesmíre.

Rebríčku najzazobanejších miliardárov kraľuje zakladateľ Amazonu Bezos, ktorý v auguste ako vôbec prvý človek v histórii prekonal šialenú hranicu 200 miliárd dolárov. V ten deň zarobil za jedinú sekundu zhruba 128-tisíc eur!
Neprehliadnite

Jeff Bezos – dieťa 16-ročnej matky, vzorný študent a dnes najbohatší človek modernej histórie

Najstarší a najmladší človek vo vesmíre

Od založenia Blue Origin uplynulo 21 rokov, kým sa jej zakladateľovi konečne podarilo dosiahnuť to, o čom sníval od detstva. Len nedávno sa vzdal svojho postu najvyššieho šéfa Amazonu, no snu o vesmíre sa nevzdal.

WA 56 Van Horn -  Jedna zo štyroch členov posádky 82-ročná pilotka Wally Funková rozpráva o svojich zážitkoch po úspešnom  lete, keď sa  pomocou suborbitálnej rakety New Shepard vyvinutej spoločnosťou Blue Origin ocitla na hranici vesmíru počas tlačovej konferencie na základni neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texasv utorok 20. júla 2021. Tlieskajú jej ďalší dvaja členovia posádky - najbohatší muž sveta Jeff Bezos (uprostred) a jeho brat Mark Bezos (vľavo). Funková sa stala najstarším člove
Zdroj: Tony Gutierrez

Zaujímavé je, že ho na ceste do temného nekonečna sprevádzali aj jeho brat Mark a Mary Wallace "Wally" Funk. Wally je letkyňa, kozmonautka, veľvyslankyňa dobrej vôle a má za sebou niekoľko prvenstiev. Bola prvou ženou, ktorá mala v NASA na starosti bezpečnostné vyšetrovanie, prvou civilnou leteckou inštruktorkou, prvou inšpektorkou Federálneho leteckého úradu a napokon členkou skupiny Mercury 13.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa