V roku 2001 bol prvým civilistom vo vesmíre podnikateľ Dennis Tito. Zaplatil 20 miliónov za to, že ho ruský Sojuz vzal na týždňovú exkurziu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Za ostatných 20 rokov však jeho príklad nasledovalo iba sedem civilných kozmonautov.

Lety do vesmíru, ako bol ten Titov, sú nesmierne drahé pre potrebu veľkého množstva paliva. Alternatívou sú tzv. suborbitálne lety. Raketa sa dostane iba na okraj našej obežnej dráhy. Pri lete späť zažívajú pasažieri beztiažový stav a vychutnávajú si pohľad na planétu. Ani to nie je lacná zábava.

SpaceX
Neprehliadnite

Prvý Marťan bude unudený boháč či obchodník s kryptomenou

Fakt, že si tento typ letov mohli dovoliť iba veľké krajiny, sa začal meniť až na začiatku druhého milénia. Rok 2021 má byť v tomto smere zlomový. Už o pár dní začnú do kozmu lietať miliardári.

Blue Origin

Prvý z troch miliardárov, ktorí sú adeptmi na trón kráľa vesmírnej turistiky, je Jeff Bezos. V roku 2000 vo Washingtone založil spoločnosť Blue Origin, ktorej cieľom bolo prepracovať sa z oblasti suborbitálnych letov k orbitálnym. Firemné motto „Gradatim Ferociter“, ktoré možno preložiť ako „krok za krokom, urputne“, má vystihovať vytrvalosť celého tímu.

Jeff Bezos kontroluje New Shepard
Zdroj: blueorigin.com
Jeff Bezos kontroluje New Shepard

Spoločnosť Blue Origin v roku 2015 úspešne otestovala suborbitálnu raketu New Shepard, pomenovanú po astronautovi Alanovi Shepardovi. Ten ako prvý na svete absolvoval suborbitálny let v roku 1961 a bolo to prostredníctvom NASA.

New Shepard s J. Bezosom a jeho bratom Markom na palube má vyletieť na hranicu kozmu už 20. júla. Jedno miesto turistu za 28 miliónov dolárov je k dispozícii víťazovi aukcie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa