Pre elektrické lietadlá je zatiaľ najväčší problém pomer medzi ľahkou konštrukciou a dostatočne silnými akumulátormi, ktoré by poskytovali ďaleký dolet. Keď ide o veľké modely na prepravu osôb, tento problém sa ešte znásobuje.

Joby má elektrické lietadlo

Spoločnosť Joby Aviation je jedným zo start-upov, ktoré sa snažia chopiť príležitosti a vytvoriť službu elektrických aerotaxíkov. Nedávno predviedla stroj, ktorý dokáže preletieť až 240 kilometrov.

Dron Wing
Neprehliadnite

Záujem o doručovanie tovarov dronmi prudko narástol. Chce na tom profitovať aj Google

Vo väčších krajinách sa to môže zdať stále málo, no všeobecne ide o jeden z najdlhších doteraz predvedených doletov podobného druhu. Navyše, v krajinách ako Slovensko by to stačilo na pokrytie množstva vnútroštátnych letov. Elektrolietadlo ponúka obrovskú hlavnú výhodu a tou sú nulové emisie, v leteckej doprave isto žiaduci stav.

Kto sú Joby Aviation
Severokalifornský start-up má veľkého partnera v podobe koncernu Toyota. Na projekte elektro-aerotaxíku pracuje firma viac ako dekádu a reálny produkt s doletom 240 kilometrov predviedla v polovici roka 2021. V roku 2018 do Joby investovala Toyota 100 miliónov dolárov, v ďalšom kole financovania 720 miliónov a napokon firma získala v obrátenej akvizícii až 1,6 miliardy dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa