Isar Aerospace dostala od Porsche 75 miliónov dolárov, čím sa jej druhá fáza financovania dostala na celkovú hodnotu 165 miliónov. Dcérska spoločnosť Volkswagenu sa tak pridala k investorom ako HV CapitalLombard Odier, pričom celková investícia do raketového start-upu dosiahla úroveň 550 miliónov dolárov.

Čo má Porsche v úmysle

Jeff Bezos s Blue Origin a Elon Musk so SpaceX už nejaký čas v tomto biznise pobudli, no mníchovská firma Isar sa netají tým, že im chce konkurovať lacným vypúšťaním satelitov na nižšiu orbitu Zeme.

Lutz Meschke, ktorý je v Porsche zodpovedný za investície, zdôraznil:

Sme presvedčení, že finančne efektívna a flexibilná cesta do vesmíru je kľúčom k inováciám v tradičnom priemysle, ale aj k novým prelomovým technológiám a biznis-modelom.
Lutz Meschke, Isar Aerospace

Medzi investorov do Isaru patria tiež Airbus Ventures, Earlybird Venture Capital či Lakestar. Okrem Muska má firma ambíciu konkurovať aj zabehnutej Arianespace.

Arianespace
Arianespace je francúzska firma, ktorá prišla ako prvá s komerčným vyvážaním nákladu do vesmíru ešte v roku 1980. Má vlastné rakety Ariane 5, ale používa tiež Sojuz 2 a Vega. Chystá novú raketu Ariane 6, no jej príchod na scénu sa odďaľuje.

Tá má problémy s oneskorením príchodu rakety Ariane 6, ktorá má byť síce výrazne lacnejšia, než jej predchodcovia, no stále o dosť drahšia ako znovupoužiteľné rakety SpaceX.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa