Kým minulý rok minuli slovenské domácnosti pri príprave na vianočné sviatky približne 400 eur, tieto Vianoce to bude zhruba o 50 eur viac. Uviedol to Peter Gurecka, odborník na osobné financie z Partners Group SK.

Domácnosť podľa neho medziročne zaplatí o vyše 7 eur viac za suroviny potrebné na pečenie, približne o 17 eur za prípravu sviatočného menu a o 13 eur viac za vianočnú výzdobu.

Ceny medziročne stúpli

Tam sa však zvýšené náklady nekončia, keďže medziročne stúpli ceny aj za pohonné hmoty a spotrebný tovar. ,,Zvýšenie cien sa dotklo všetkých oblastí, ktoré súvisia s prípravou na sviatky. O to naliehavejšia je potreba rozložiť prípravu v čase. Príprava na Vianoce by mala byť rozdelená minimálne do dvoch mesiacov a dvoch výplat. V predstihu pritom treba nakupovať najmä vianočné darčeky, ktoré predstavujú takmer polovicu celkovej sumy," povedal Gurecka.

Kúrenie
Neprehliadnite

Koľko míňajú slovenské domácnosti na elektrinu, plyn a teplo? V roku 2022 nás vyjdú drahšie

Pripomenul, že Slováci míňajú na obdarovanie svojich blízkych každoročne okolo 200 eur, čo potvrdzujú každoročné prieskumy Nadácie Partners a agentúry Focus. Podľa nich plánovali respondenti v roku 2019 vyčleniť na darčeky v priemere 191 eur a počas minulého roka 195 eur.

Dôvod na pôžičky nie je

Aj keď mnohé domácnosti môžu byť zdražovaním cien zaskočené, nie je to podľa neho dôvod, aby chýbajúce peniaze v rozpočte vykrývali rýchlymi pôžičkami a úvermi.

,,Je pochopiteľné, že chceme našim blízkym urobiť radosť a pripraviť im krásne sviatky. Aby sme si príjemnú atmosféru Vianoc vychutnávali čo najdlhšie, treba pracovať s tým, čo máme a nie sa zadlžovať a zarábať si na problematický ďalší rok," upozornil Gurecka.

rodinný rozpočet
Neprehliadnite

Slováci sa správajú v otázkach financií sebavedomo, aj keď sú ich slabou stránkou

Dodal, že krajným riešením, ale určite lepším ako úver alebo pôžička, môže byť dočasne tzv. železná rezerva. ,,Požičané peniaze z rezervy treba, hneď ako sa bude dať, vrátiť. Sú to peniaze na horšie časy, ako napríklad pri strate zamestnania, chorobe alebo iných nepredvídateľných udalostiach," dodal. V rezerve by mal podľa neho aj po Vianociach ostať minimálne trojnásobok mesačných príjmov, no jej optimálna výška je šesťnásobok.

Krátko pred pol jedenástou doobeda bol nahlásený požiar bytu na Poľnohospodárskej ulici v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa 10. decembra 2019. Hasičské jednotky po príchode na miesto zistili, že ide o požiar bytu na ôsmom poschodí. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Prenajímate nehnuteľnosť? Novinkou na trhu je pripoistenie na nájomníka