Majitelia nehnuteľností, ktorí prenajímajú turistom svoje domy či byty cez stále populárnejší program Airbnb, sa neraz určite stretli so zničeným nábytkom či vytopenou kúpeľňou. Aj tí, ktorí majú nájomníkov v dlhodobom prenájme už pravdepodobne majú skúsenosť so škodami na majetku, ktoré im spôsobili práve nájomníci.

Keďže investičné prenajímanie bytov a domov je na Slovensku najmä záležitosťou posledných desiatich rokov, vhodný typ poistenia zodpovednosti za škody na majetku je potrebné hľadať v novších produktoch poisťovní. Súčasne aj poisťovne upravujú poistné podmienky a prinášajú možnosť pripoistenia na nájomníka či obyvateľa bytu.

Štandardné poistenie kryje len členov domácnosti

Štandardné poistenie zodpovednosti za škodu z vlastníctva nehnuteľnosti pokrýva celú škálu udalostí, ako napríklad prasknutú vodovodnú rúrku, ktorá vytopí susedov či škridlu letiacu zo strechy domu na auto na vedľajšom pozemku.

Problém však môže nastať, ak nehnuteľnosť, v ktorej k poistnej udalosti došlo, užíva niekto iný ako majiteľ bytu či členovia domácností – teda nájomník. Poistenie domu či bytu sa totiž nevzťahuje na škody, ktoré na ňom spôsobia nájomníci.

Zmluvné podmienky zvyčajne vylučujú nájomníka
Definícia poisteného v zmluvných podmienkach môže nájomníka vylúčiť z okruhu osôb, na ktoré sa zodpovednosť za škodu v poistení nehnuteľnosti alebo domácnosti vzťahuje. To znamená, že väčšinou majú poisťovne pravidlá nastavené tak, že poistenými sú len vlastníci a členovia domácnosti.

Ako však riešiť situáciu, ak nájomník v dlhodobom prenájme spôsobí škodu v prenajatom byte, prípadne ju spôsobí tretím stranám? Poistné podmienky sa v jednotlivých poisťovniach zatiaľ líšia.

„Za členov domácnosti sa považuje vlastník a jeho blízke osoby, ktoré s vlastníkom bývajú v danej nehnuteľnosti."
Špecialista na poistenie domácností sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group Martin Jurkemik

Pripoistenie na nájomníka si uzatvára vlastník nehnuteľnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa