V posledných mesiacoch ceny nehnuteľností naďalej rástli, a hoci sa úrokové sadzby držia na minime, splátky na hypotékach postupne rastú. Analýza Bencont Investments preto analyzovala, či je v súčasnosti výhodnejšie platiť mesačne nájomné alebo splátku hypotéky.

Podľa dostupných dát ceny nehnuteľností rástli v posledných rokoch dvojciferným tempom. Od roku 2013 cena za jednoizbový byt v Bratislave narástla do druhého štvrťroka tohto roka približne o 59 percent. Na rozdiel od cien nehnuteľností, úrokové sadzby na hypotéky v posledných rokoch rapídne klesali a za posledných osem rokov úroková sadzba klesla až o 77 percent.

Kým v roku 2013 bola priemerná úroková sadzba na úrovni 4,4 percenta, v súčasnosti je priemerná úroková sadzba s fixáciou na päť rokov iba necelé percento (približne 0,99 %).

Cena splátky dobieha výšku mesačného nájmu

Analýza vychádza z toho, že cena jednoizbových bytov sa v súčasnosti pohybuje v priemere okolo 132-tisíc eur, čo pri aktuálne nízkych úrokových sadzbách predstavuje mesačnú splátku hypotéky približne na úrovni 433 eur. V porovnaní s tým je výška mesačného nájmu v novostavbách jednoizbových bytov za druhý kvartál tohto roku na podobnej úrovni, v hodnote 444 eur bez energií.

Spoločnosť preto prišla s výsledkom, že po vyše šiestich rokoch je výška mesačného nájmu v súčasnosti na rovnakej úrovni ako výška mesačnej splátky hypotéky. Ide o výraznú zmenu, ktorú sa podarilo dosiahnuť po dlhšom čase, keďže od roka 2014 cena nájmov výraznejšie prevyšovala cenu mesačnej splátky hypotéky.

Zmenu v trende v analýze vysvetľujú na základe rýchleho tempa nárastu absolútnych cien jednoizbových bytov, ale aj vďaka stagnácii rastu výšky mesačných nájmov v posledných rokoch. Táto situácia je však podľa analytikov pravdepodobne len dočasná, keďže mesačné nájmy sa znížili aj vplyvom pandémie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa