Pandémia nového koronavírusu predstavuje pre cestovný ruch stále nekončiacu výzvu k ohýbaniu zaužívaných pravidiel. Šíriaci sa delta variant nedáva turizmu žiadny čas „otriasť sa“ a štáty sú tak nútené opätovne prijímať protipandemické opatrenia. Podľa prieskumu portálu Booking.com až 61 percent cestovateľov uviedlo, že ich pandémia podnietila k viac udržateľnému cestovaniu. 

Takzvaný udržateľný cestovný ruch zohľadňuje súčasné, ale aj budúce potreby životného prostredia, sociálne i ekonomické vplyvy či záujmy miestnych obyvateľov. Je to definícia, ktorú vie naplniť len máloktoré veľkomesto. 

Nová doba turizmu?

Pandémia poukázala skôr na protipól udržateľnosti a najvýraznejším príkladom sú Benátky. Talianske mesto navštívilo v roku 2019 približne 15 miliónov turistov. 

Námestie sv. Marka v Benátkach
Zdroj: TASR
Námestie sv. Marka v Benátkach

Plány na obmedzenie masového turizmu síce mali Benátky ešte pred pandémiou, ale tá ich realizáciu spomalila. Začiatkom augusta tohto roku však Taliansko prijalo rázne kroky – do Benátok sa už veľké výletné lode nedostanú. Predtým bolo bežnou praxou, že sa davy turistov vylodili priamo v historickom centre. Kotviť teraz lode môžu v priemyselnom prístave Marghera, ktorý je od mesta vzdialený probližne desať kilometrov. 

Airport crowd
Neprehliadnite

Ľudia odmietajú rušiť dovolenky. Zachvátil ich nový fenomén – cestovanie „z trucu“

Portál Deutsche welle však upozorňuje na názory kritikov, ktorí volajú po ešte prísnejších reguláciách. Inšpiráciu vidia v obmedzení počtu lodí na deň – podľa vzoru chorvátskeho Dubrovníka, kde môžu teraz kotviť súčasne len dve výletné lode.

Aktivisti hnutia No Grandi Navi (Žiadne veľké lode) protestujú počas odchodu výletnej lode z Benátok.
Zdroj: TASR
Aktivisti hnutia No Grandi Navi (Žiadne veľké lode) protestujú počas odchodu výletnej lode z Benátok.

Dubrovník navyše zatvoril 80 percent obchodov s turistickými suvenírmi. Toto chorvátske mesto „trpí“ popularitou, ktorú mu zaistil seriál Hra o tróny. Zástupcovia UNESCO dokonca mestu pohrozili vyškrtnutím zo zoznamu svetového dedičstva, ak sa mu nepodarí obmedziť príliv turistov na maximálne osemtisíc denne.

Nevyhnutné zmeny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa