Európska centrálna banka by na terajší vzostup inflácie nemala reagovať sprísnením menovej politiky. Inflácia by totiž mala poľaviť a sprísnenie menovej politiky by mohlo narušiť zotavovanie ekonomiky. Uviedla to prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Naznačila tiež, že ECB bude v budúcom roku pokračovať v nákupoch dlhopisov.

Inflačný šok odznie

„Ak sa predpokladá, že inflácia poľaví, čo je terajší prípad, nedáva zmysel reagovať sprísňovaním menovej politiky," vyhlásila Lagardeová na Európskom bankovom kongrese vo Frankfurte nad Mohanom. „Takéto sprísnenie by ekonomiku ovplyvnilo, až keď ten (inflačný) šok odznie," dodala.

Riziko obmedzenia príjmov domácností

Sprísnenie menovej politiky by podľa Lagardeovej obmedzilo príjmy domácností, ktoré teraz čelia rastúcim nákladom na energie, ktoré pravdepodobne spomalia hospodársky rast.

„Za tejto situácie by sprísnenie menovej politiky len prehĺbilo negatívne dopady na ekonomiku," vyhlásila šéfka ECB.

Prudké zdražovanie energií

Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v októbri zrýchlil na 4,1 percenta zo septembrových 3,4 percenta. Za rastom inflácie stálo najmä prudké zdražovanie energií. Spotrebiteľské ceny po celom svete navyše v poslednej dobe tlačia nahor výpadky v dodávateľských reťazcoch.

„Táto inflácia je nežiaduca a bolestivá. Samozrejme existujú obavy ohľadom toho, ako dlho potrvá. My berieme tieto obavy skutočne vážne a vývoj pozorne sledujeme," uviedla Lagardeová. Potvrdila názor ECB, že za vzostupom inflácie stoja z veľkej časti mimoriadne faktory, ktoré by mali v budúcom roku postupne zoslabnúť.

Núdzový pandemický program

V polovici decembra bude ECB rozhodovať o budúcnosti svojich programov pre nákupy dlhopisov. Centrálna banka už skôr signalizovala, že v marci ukončí svoj núdzový pandemický program nákupov dlhopisov PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme), ktorého celkový objem postupne zvýšila na 1,85 bilióna eur.

Nákupy dlhopisov budú naďalej dôležité

„Aj po predpokladanom konci pandemickej núdze bude dôležité, aby menová politika, vrátane primeraného nastavenia nákupov aktív, podporovala hospodárske oživenie a udržateľný návrat inflácie k nášmu dvojpercentnému cieľu," vyhlásila.

„Musíme si byť istí, že nerozbijeme žiadny systém, ale systém zlepšíme,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová o možnosti zavedenia e-eura.
Neprehliadnite

Európska centrálna banka varuje pred rastúcim rizikom spľasnutia bubliny na trhu s bývaním