„Vo všeobecnosti, domácnosti by nemali byť nejako výrazne dotknuté, pretože máme reguláciu cien pre domácnosti," uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. 

Len jemné zvýšenie

Návrh znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) na energie aj v okolitých krajinách nenachádza pochopenie, veľa krajín ho odmieta z racionálnych dôvodov. Slovensko je podľa neho v porovnaní s ostatnými krajinami v oveľa lepšej pozícii. „Pretože máme regulovanú cenu energií pre domácnosti. Nemá to veľa krajín," informoval premiér. „Z tohto pohľadu, keď si zoberieme ceny energií na rok 2022, vraciame sa na ceny energií roku 2019 a 2020. Pri plyne v tomto roku poklesla cena pre domácnosti. Takže teraz sa (na ne) vraciame a bude tam jemné zvýšenie."

Pomoc pre nízkopríjmové skupiny

„Pre nás je dôležité mať v hľadáčiku ľudí, ktorých by rast cien energií mohol zasiahnuť nadmieru a vtedy im treba adresne pomôcť. Budeme sledovať dosah (zvýšenia) na nízkopríjmové skupiny, akým spôsobom ich to zasiahne. Adresné riešenie bude smerované len k tejto skupine ľudí. Pre ostatných je cenotvorba nastavená ako predchádzajúce roky. Nepredpokladáme, že bude potrebná intervencia," priblížil Heger.

V prípade zvyšovania cien energií pre firmy je podľa premiéra vláda pripravená „promptne reagovať". „Máme pripravené viaceré riešenia," povedal premiér. Pripomenul, že kabinet uhradil 170 miliónov eur za dlh za tzv. zelenú energiu, ktorý vznikal za minulých vlád.

Zníženie DPH pre gastro nie je na stole

Vláda podľa Hegera uvidí, či obnoví tzv. pomoc 3B z dielne ministerstva práce, ktorá bola ako jediná naviazaná na pokles tržieb. „Uvidíme, to závisí od situácie na trhu," poznamenal premiér. Firmy majú podľa jeho slov rôzne nástroje na zachovanie tržieb, aj vzhľadom na tzv. COVID automat. „Je dôležité, ako ich (firmy) využívajú."

Na otázku, či vládny kabinet nepripravuje zníženie DPH pre gastrosektor premiér uviedol, že „v tomto momente sa tým (vláda) nezaoberá".

Slovalco, Ziar nad Hronom
Neprehliadnite

Energie valcujú slovenské firmy od veľkých po malé. Úspory ľudí sú nízke, dlhy vysoké