Niekoľko tisíc stúpencov krajne pravicovej španielskej opozičnej strany Vox protestovalo v sobotu vo viacerých španielskych mestách proti postupu vlády v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AP.

Cieľom protestov, ktoré organizovala strana Vox, je požadovať odstúpenie španielskeho premiéra Pedra Sáncheza i Pabla Iglesiasa, ktorý je jedným zo štyroch podpredsedov vlády, uvádza na svojej webovej stránke denník El Mundo. Dôvodom je ich postup počas pandémie koronavírusu.

Na snímke v popredí minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, vpravo prezidentka Zuzana Čaputová  počas tlačovej konferencie po prijatí v Prezidentskom paláci 27. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva rokuje s výrobcom nádejného lieku na COVID-19 o dostupnosti u nás

Ľudia v autách

Vox účastníkov protestu v vyzvala, aby prišli v osobných automobiloch a na motocykloch s cieľom obísť zákaz verejných zhromaždení, ktorí je súčasťou opatrení v boji s pandémiou.

Väčšina áut bola ozdobená španielskymi vlajkami. Medzi účastníkmi boli i skupiny ľudí, ktorí prišli pešo. Niektorí z nich nedržiavali povinné najmenej dvojmetrové rozstupy.

Líder strany Vox Santiago Abascal k účastníkom v Madride prehovoril z otvoreného autobusu. Protesty sa konali i v Barcelone, Seville a ďalších španielskych mestách.

Koalícia s ľavicou

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) sa v januári dohodla na koalícii s radikálnou ľavicovou alianciou Spoločne môžeme (Unidas Podemos), na čele ktorej je Iglesias.

Španielsky parlament v stredu 20. mája schválil predĺženie platnosti karanténnych opatrení o ďalšie dva týždne do 6. júna. Ide už o piate predĺženie od vyhlásenia núdzového stavu, ktorý bol zavedený 14. marca. Vláda tvrdí, že núdzový stav jej umožnil efektívne bojovať proti epidémii a výrazne znížiť počet obetí. Pandémia koronavírusu si v Španielsku vyžiadala už 2 .628 obetí.