Finančným sprostredkovateľom aj počas krízy nabiehajú tržby s väčším alebo menším oneskorením. Preto je celkom pochopiteľné, že v prvom štvrťroku tohto roka zatiaľ ešte výraznejší mínus v hospodárskych výsledkoch nevykázali.

Väčšina veľkých hráčov na trhu sprostredkovania poistenia má za sebou rastový rok 2019.

Pokles tržieb sa ukáže až neskôr

Sprostredkovatelia zatiaľ o poklese tržieb v dôsledku krízy hovoria opatrne. Straty vyčísľovať zatiaľ nechcú, no pripúšťajú, že ani toto podnikanie neminie zníženie tržieb. „V dôsledku pandémie je namieste očakávať ich pokles,“ myslí si výkonný riaditeľ spoločnosti Winners Group Andrej Deďo.

Agentom nabiehajú tržby s určitým oneskorením, ťažšie obdobie teda ešte iba príde. Sprostredkovatelia totiž v súčasnosti stále získavajú provízie z obchodov, ktoré uskutočnili ešte pred krízou. Aktuálne čísla preto žiaden útlm nenaznačujú. Ten však určite príde. „Akékoľvek finančné pohyby u klientov sa v oblasti tržieb finančných agentov premietajú s dvoj- až so štvormesačným oneskorením,“ vysvetľuje pre TREND Ondrej -Faith, prezident Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve.

Na snímke špeciálna svetelná projekcia na budove Národnej banky Slovenska (NBS) s nápisom #SpoluToZvládneme v súvislosti s pandémiou koronavírusu  v Bratislave 23. marca 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

NBS ustupuje, finanční agenti budú skladať testy na diaľku

Predbežné odhady hovoria, že aj sprostredkovatelia by mohli zažiť zníženie príjmov. Mierny pokles vidno na nových zmluvách, ktoré dnes agenti uzatvárajú. „Očakávame pokles tržieb v ďalšom období niekde na úrovni desiatich percent,“ vraví generálny riaditeľ a predseda Predstavenstva spoločnosti Universal maklérsky dom Marcel Zeleňák.

Oslabenie bude rôzne

Agenti do súčasnej krízy prichádzajú po úspešnom roku 2019. Podľa predsedu Predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Martina Lancza dokázali najväčšie firmy v rámci asociácie rásť. Napriek tomu, že sa v podobnom duchu niesol aj prvý kvartál, v ďalších mesiacoch prídu straty.

M. Lancz očakáva, že celý trh by mohol na ročnej báze priemerne stratiť desať percent tržieb. Tento odhad je založený na tom, že sa ekonomika otvorí v krátkej budúcnosti.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa