Bod zlomu v súčasnej vysokej nezamestnanosti v USA spôsobenej pandémiou nového koronavírusu by mohol prísť v júni. Predpokladá to ekonomický poradca Bieleho domu Kevin Hassett.

„Myslím si, že čo sa týka zotavovania trhu, naďalej tu pretrváva veľká neistota,“ povedal K. Hassett. On sám predpokladá, že maximum by nezamestnanosť mohla dosiahnuť v júni a potom by mala začať klesať, uviedla agentúra Reuters. V máji očakáva K. Hassett rast nezamestnanosti na 20 percent, pričom v júni „môže dosiahnuť ešte o niečo vyššiu úroveň“.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na 17. rokovanie vlády SR v Bratislave 7. mája 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sen ministra financií o platení daní sa môže rozplynúť

Pandémia nového koronavírusu, ktorá spôsobila v USA podobne ako v iných krajinách dočasné zatvorenie veľkého počtu firiem, obchodov a inštitúcií, viedla k prudkému rastu nezamestnanosti, a to v rekordne krátkom čase. Vo februári nezamestnanosť dosiahla ešte 3,5 percenta, čo predstavovalo 50-ročné minimum. V marci vzrástla na 4,4 percenta a v apríli vyskočila na rekordných 14,7 percenta.

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce vzrástla nezamestnanosť v apríli vo všetkých 50 štátoch USA, pričom najvýraznejší rast zaznamenala Nevada. Nezamestnanosť v tomto štáte vyskočila v apríli o 24,2 percentuálneho bodu na 28,2 percenta. Najviac pracovných miest zasa zaniklo v Kalifornii, celkovo 2,3 milióna.